Hobbit’ten küçük insan: Homo luzonensis

Hobbit’ten küçük insan: Homo luzonensis
Filipinler’den, insanın evrimine dair bilinenleri değiştirmesi muhtemel bir keşfin haberi geldi. Luzon Adası’ndaki Callao Mağarası’nda bulunan 13 adet fosil, 50-67 bin yıl önce bu topraklarda, “Hobbit’ten bile kısa” diye tarif edilen, sadece 120 cm uzunluğunda olduğu tahmin edilen insanımsılar, nam-ı diğer Homo luzonensis türünün yaşadığını gösteriyor.
Hobbit’ten küçük insan: Homo luzonensis
Filipinler’deki bir mağarada bulunan insanımsıların boyları 120 santimden daha küçük.
“Hobbit’ten bile kısa” benzetmesinin nedeni, 2000’lerin başında Endonezya’nın Flores Adası’nda bulunan, kısa boyu sebebiyle “Hobbit” diye anılan ve yine 50 bin yıl önce yaşamış olan Homo floresiensis türü. Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, yeni bulunan Homo luzonensis’in boyuna dair bilgi çıkarımı, “görece küçük” diye nitelenen dişlerine dayanarak yapıldı. El ve ayak parmak kemiklerinin kıvrımı da Homo luzonensis’in tırmandığı şeklinde yorumlanıyor. 2007’den bu yana bölgede en az üç yetişkin ve bir de çocuğa ait oldukları düşünülen diş, el-ayak kemiği ve bir uylukkemiği parçası bulundu, araştırmalar devam ediyor.
Hobbit’ten küçük insan: Homo luzonensis
Homo luzonensis günümüz insanı ile bazı fiziksel benzerlikler taşısa da, kalan özellikleri 2-4 milyon yıl önce Afrika’da yaşayan, iki ayak üzerinde yürüyebilen maymun benzeri Australopithecine türü ve Homo türünün en erken üyeleriyle ortaklık gösteriyor. Australopithecine’nin Güneydoğu Asya’ya ulaşma yeteneği olma ihtimali, Afrika’dan ayrılan ilk insan türüne dair de bilgilerimizi de değiştirebilir. Halihazırda bu eylemi ilk kez 1.9 milyon yıl önce Homo erectus’un yaptığı  sanılıyor. Luzon Adası’na sadece denizden ulaşılabilmesi başka soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Yorum Gönder

0Yorumlar