Yulaf mı, çavdar mı?

Yulaf mı, çavdar mı? Hangisinin daha besleyici ve faydalı olduğunu aşağıdaki verilerle öğrenelim…
Yulaf mı, çavdar mı?

Yulaf

B grubu vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve demir mineralleri olmak üzere pek çok besin bileşeni içeren yulaf; hücrelere enerji taşınmasında, dokulara kan aracılığı ile oksijen transferinde ve zarar gören yaşlı hücrelerin yenilenmesinde son derece etkili bir besindir. Ayrıca içerdiği beta glukan sayesinde bağırsak sağlığının korunması, bağışıklığın güçlenmesi ve kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı olur.

Çavdar

Çavdar; E, B1, niyasin ve folik asit vitaminleriyle çinko, bakır, selenyum ve magnezyum mineralleri açısından zengin bir tahıldır. Lignan denilen kompleks bir karbonhidrat içeren çavdar; mide ve bağırsaklarda tokluk reseptörlerini hızlı uyarıcı etki göstererek doyumun kolaylaşmasını sağlar. Ayrıca çavdar tüketildiğinde ağızda daha fazla salya salınır ve bu da asitliği düzenleyerek diş ve diş etlerinde bulunan zararlı bakterilerin azalmasını sağlar.

VE KAZANAN...

Hem yulaf hem de çavdar, sağlıklı beslenme içerisinde tercih edebileceğiniz mükemmel besinler. Ancak çavdar; yulafa nazaran daha fazla fermente olmamış lifi bağırsakta bırakır. Bu lifler ortamda bulunan su ile birleşerek dışkının hacminin daha fazla olmasını sağlar. Çavdar, yulafa oranla ince bağırsaktan daha kısa sürede geçtiği için metabolizmayı düzenleyici bir etki sağlar. Son olarak, çavdarın içinde bulunan nişastanın bağırsaklarda enzimler tarafından parçalanmasının da yulafa göre daha uzun sürmesi kalori harcamasını arttırır ve zayıflama sürecinde çok etkin bir sonuçla vücudun yağ dokularının azalmasını sağlar...

Yorum Gönder

0Yorumlar