Dışarıdan sipariş verilebilecek sağlıklı yiyecekler hangileridir?

Havaların dışarı çıkmaya elvermediği kış aylarında daha az dışarıdan yiyoruz fakat bu sefer de dışarıdan eve daha fazla sipariş veriyoruz. Dışarıdan sipariş verilebilecek sağlıklı yiyecekler hangileridir? 
 Dışarıdan sipariş verilebilecek sağlıklı yiyecekler hangileridir? Çok haklısın! Kış soğuklarında evimize kapanıyor, bazen battaniyemizin altından çıkıp yemek pişirmeye üşenebilirsiniz. Böyle durumlarda da eve sipariş verirken bazı şeylere dikkat ederek sağlıklı beslenebilirsiniz.

YEMEK TANIMLARINA DİKKAT EDİN 

Sipariş verdiğiniz yemekte her ne kadar sağlıklı malzemeler kullanılmış olsa da, bu malzemelerin nasıl hazırlandığı ve nasıl pişirildiği ciddi derecede fark yaratır. Kremamsı, kızarmış ya da “çıtır çıtır” gibi tanımlar kullanılmış yemeklerden uzak durun. Bunlar yerine ızgara, fırında ya da sote yemekleri tercih edin.

SEBZEYİ UNUTMAYIN 

Dışarıdan söylenen yemekler genellikle taze sebze açısından yeterli değildir. En iyi yöntem, yemeğinizin yarısını oluşturacak şekilde sebze garnitürleri söylemektir. Wok tavada az yağ ile kızartılan sebzeler iyi bir tercihtir.

AKILLI SEÇİMLER YAPIN 

Sevdiğiniz yiyeceklerden uzak kalmak zorunda değilsiniz. Yapmanız gereken tek şey, sevdiğiniz yiyeceklerin daha sağlıklı çeşitlerini tercih etmektir.
İşte birkaç örnek: 
  • Kalın hamurlu ve bol etli bir pizza yerine birkaç dilim ince hamurlu vejetaryen pizza. 
  • Kızarmış sigara böreği yerine buharda pişmiş ya da haşlanmış hamur işi seçenekleri. 
  • Kızarmış tavuk yerine, ızgara ya da wok tavada kızartılmış tavuklu yemekler.

Yorum Gönder

0Yorumlar