Yeni IPAD Özellikleri Harika!

YENI IPAD ÇOK YARATICI 

Apple’ın 6. Nesil iPad’i Apple Pencil desteği sayesinde yaratıcılığı körükleyecek özelliklere sahip.

Tablet PC’ler de tıpkı cep telefonları gibi her yeni modelde kamera ya da ses donanımı gibi belli bileşenlerde gelişme gösterirken kullanımı değiştiren çok önemli gelişmeleri sıkça ortaya koymuyor. Fakat yeni 6. nesil iPad bu konudaki istisnalar arasında. Zira daha önce Apple’ın profesyoneller için ürettiği iPad Pro ile çalışan Apple Pencil artık 6. nesil iPad tarafından da destekleniyor. Bunun için daha iyi bir ekran, güncellenmiş bir CPU hatta fazladan bir matematik işlemcisiyle donatılmış olan yeni iPad, bu sayede artırılmış gerçeklik uygulamalarında da önceki modele nazaran ilerleme kaydetmiş.

YAZILIM DESTEĞİ 

Pages, Numbers ve en önemlisi Keynote gibi Apple uygulamaları içinde Apple Pencil’ı kullanmak mümkün. Fakat yeni iPad ve Apple Pencil asıl Procreate (44.99 TL) uygulamasında hayat buluyor. Bunun sebebiyse Disney ve Pixar gibi stüdyolarda kullanılan bu uygulamanın Apple Pencil için yazılmış olması. Profesyonellerin aradıklarını bulabileceği fakat aynı zamanda amatörlerin de kolayca öğrenebileceği bu çizim/boyama uygulaması ile kullanıcılar 128 fırça için 35 özelleştirilebilir ayar ve gelişmiş katmanlama araçları gibi özelliklere sahip oluyor. Sadece çizim de değil, yeni iPad’de doküman tarama gibi özellikler de unutulmamış.

ÇOK GÖREVLİLİK 

Yeni iPad’in en önemli özelliklerinden biri de çok görevlilik desteği (multitasking). Artan hesaplama gücü sayesinde gelen bu özelliği kullanırken ekran bölünüyor ve böylece örneğin youtube’da video izlerken gazete okuyabiliyorsunuz. Bu aslında bizce yeni iPad’deki en önemli özellik. Zira bu sayede üretkenlik ciddi ölçüde artıyor ve örneğin Bluetooth destekli bir klavyeniz de varsa iPad’iniz dizüstü PC işlevselliğine kavuşuyor. 32 GB ve 128 GB olmak üzere iki farklı bellek; gümüş, altın ve uzay grisi olmak üzere üç ayrı renk seçeneğiyle satılığa sunulan yeni iPad’i Wi-Fi ya da Wi-Fi+4G donanımıyla satın alabiliyorsunuz. Fiyat ise modele göre 1699 TL ile 2799 TL arasında değişiyor.

APPLE PENCIL 

Hem eğimi hem kuvveti algılayabildiği için, tıpkı normal bir kalemle yaptığınız gibi çizgi kalınlığını değiştirip, hafif gölgeler atarak çeşitli sanatsal efektler yaratabileceğiniz bu kalemle piksel hassasiyetinde çizimler yapabiliyorsunuz. Beraberinde yedek bir uçla gelen kalemi arka kısmındaki erkek Thunderbolt kısmı ve iPad üzerindeki bağlantı noktası üzerinden şarj edebileceğiniz gibi, beraberinde gelen adaptör parça yardımıyla doğrudan şarj adaptörüne de takabilirsiniz. Apple Pencil tam şarjın akabinde 12 saat aralıksız çalışabiliyor. Pencil’ın şarj durumunu iPad içinde görebiliyorsunuz.

Yorum Gönder

0Yorumlar