Yapay Zeka Google DeepMind; Hastalıkları Gözünüzden Anlıyor

Google'ın DeepMind isimli yapay zeka programı 3d retina tarama görüntülerini inceleyerek yaklaşık elli ayrı göz hastalığını tespit edebiliyor. Nature Medicine'da yayınlanan yazıya göre bir çok sağlık bilgisi kullanılarak geliştirilen bu sistem, sarı nokta ve göz diyabeti gibi hastalıkları neredeyse uzman doktorlar kadar yakın bir başarı oranıyla anlayabiliyor. Bunun yanı sıra hastalara ne yapmaları gerektiğini ve gereken tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi de verebiliyor.

DeepMind'in öncelikli amacı uzman doktorların işlerinde kolaylık sağlamayı hedefliyor. Bu doğrultuda, bir hastalık ile karşılaştığında hangi bulgulara dayanarak bu kararın verildiği de hekimle paylaşılıyor. Yalnız bu da değil, incelenen görüntüde hastalıkla ilişkili olabilecek kısımlar tahmin yüzdesiyle de etiketleniyor. Bu sayede hekimin daha doğru bir değerlendirme yapmasına katkı sağlanıyor. 3D retina tarama verilerinin incelenmesi uzun zaman alabiliyor ve o sırada hastalar geçici görme kaybına varacak sorunlar yaşayabiliyor. Yapay zeka ile bu sürenin kısaltılması, özellikle ciddi bir sorunu olduğu düşünülen hastaların ön sıraya alınması mümkün olabilir.
Yapay Zekanın hastalıkları tespiti sadece gözle sınırlı değil. Bazı araştırmacılar tarafından geliştirilen başka bir algoritma ise kişiye ait yazıları ve sesleri inceleyerek o kişinin depresyonda olup olmadığını tahmin edebiliyor. Terapistler soru cevap yöntemi ve gözlemle kişinin ruhsal durumunu anlamaya çalışırken yapay zeka bunu kişinin belli konularda ürettiği içeriklere bakarak yapmaya çalışıyor. Elbette terapist depresyonu tespit ederken, yapay zeka sadece tahmin ediyor.

Snapchat uygulaması da DeepMind'e benzer bir yapay zeka yazılımı geliştirdi. Bu uygulama bir özçekimdeki kişilerin ne kadar mutlu olup olmadıklarını 1-5 arasında puan vererek belirleyebiliyor. Bu tür yazılımlar, sosyal medya paylaşımları incelenerek depresyonda olabileceği "düşünülen" kişilerin tespit edilip önlem alınmasını sağlayabilir.

Yorum Gönder

0Yorumlar