Telefon Pil Ömrünü Uzatmanın Püf Noktaları

Telefonunuzun şarjının tüm hafta dayanmasını ister misiniz? Bu çok kolay.  

Metin göndermekten ve Yılan oyununun  oynanmasından daha fazlasını yapamayan bir telefondan memnun kaldığın  sürece her şey iyidir. Satın aldığınız akıllı  telefon ne olursa olsun, iki günlük kullanım hala mutlak altın standardıdır ve çok  azı bunu başarır. Ancak, bu kişilerden  biri olmak istiyorsanız, işte telefonunuzun  iki günlük kullanımlı akıllı telefon cennetine ne kadar yakın olabileceğini görmek  için ihtiyacınız olan ipuçları. Başlamadan  önce, bir şeyi düşünün: eğer telefonunuzu çok fazla kullanmıyorsanız, pili hızlı  bir şekilde bitmeyecektir. Bu elbette çok  bariz görünür, ama telefonu gerçekten  kullanmaya ne kadar ihtiyacınız olduğunu düşünmeye değer, telefonunuz bir  masada dururken ve siz de onunla hiç  bir şey yapmazken birden pil ömrünün  ne adar uzun gittiğini anlarsınız. 

Titreşimi ve dokunsal geri bildirimi kapatın

Bir titreşim uyarısı hissettiğinizde veya  bir telefonun klavye tuşuna basarken  “tıklama” sesi duyduğunuzda, buna  telefonun içindeki küçük bir motor veya  sürücü neden olur. Telefonunuzun saat  16: 00’da ölmesinin ana nedeni olmasa  da, titreşim ve dokunmatik hissinin dayanıklılık üzerinde bir etkisi vardır.  Her tür dokunmatikliği ve titreşimi kapatın ve pil ömrünün biraz uzadığını görürsünüz. Bu kontroller genellikle Ayarlar  menüsünün Sesler kısmında bulunur.

Değişken çözünürlük seçeneklerini keşfedin

Bir iPhone kullanıcısıysanız, Apple yapabileceğiniz şeyleri çok sınırlandırdığı  için bu bölümü atlayabilirsiniz. Ancak  Android telefon kullanıyorsanız, bu büyük olasılıkla size yardımcı olacaktır. Çok yüksek çözünürlüklü ekrana sahip  bazı telefonların, tam piksel sayısını her  zaman kullanması gerekmez. Ayarlar  menüsünün Ekran bölümüne gidin ve  çözünürlükle ilgili bir giriş bölümü olabilir. Özel çözünürlük modları, telefonun  ekran çözünürlüğü düşük gibi davranmasını sağlar, bu da özellikle oyunlar  veya görsel olarak yoğun uygulamalar  ile gelen işlemci üzerindeki yükü azaltır. Bu tarz modlar genellikle iyi de görünür.  Telefon içeriği daha düşük bir çözünürlükte oluştururken, tüm ekran pikselleri  hala kullanılmaya devam eder ve içerik  yalnızca ona uyacak şekilde düzenlenir. Bu aynı zamanda pil ömrü farkının,  umduğunuz kadar dramatik olmadığı  anlamına da gelir. Ama bir gün boyunca biraz daha fazla kullanım sağlayacaktır.

OLED telefonlar için siyah arka planı kullanın

Burada yalnızca Galaxy S9 veya iPhone  XS gibi OLED ekranlı telefonlarda çalışan bir ipucu var. Çoğunlukla siyah bir  duvar kağıdı kullanmayı deneyin. Daha  fazla saf siyah alan vardır, ekran açıkken daha fazla güç tasarrufu sağlar.  Ayrıca, beyaz zemin ayarları menülerini  daha karanlık olması için değiştiren  “karanlık” bir arayüz modunun olup olmadığını araştırın. Böyle bir moda sahip  olan telefonlar arasında OnePlus 6T ve  Huawei Mate 20 Pro da var. Bunlar, ekran açıkken önemli miktarda  güç tasarrufu sağlayabilir. Ve herşey  bir OLED ekranın çalışma şekline kadar  iner. Telefonlardaki LCD ekranlar, ekranın kenarından aydınlatmaya başlayan  LED dizileri kullanırlar, görüntünün çoğu  siyah olsa bile, onu ışıkla doldururlar.  OLED’ler ışıklı piksellere sahiptir. Siyah ekranlar ışık yaymaz ve minimum  güç tüketir. Bunlar, OLED’lerin karanlık  görüntüler gösterirken neden LCD’den  daha az güç kullandığının ve bu tür  ekranların neden rakipsiz bir kontrast  sunduğunu gösterir. 

Konum servislerini kapatın veya azaltın

Konum servisleri, bir telefonun en  önemli öğelerinden bazılarıdır. Ancak,  konumu değerlendirmenin en iyi yolu  olan GPS, çok fazla pil tüketir. Android, konum hizmetlerini bir “ana”  anahtarla kapatmanıza izin verir. Bu,  uygulamaları pil ömründen başka bir  nedenden dolayı yapmak istediğiniz  şekilde konumunuzu kullanmalarını  durdurur: bu neden gizliliktir. Bunu bir  Android telefonda Ayarlar> Google’da  kontrol edebilirsiniz. Bu bir iPhone için,  Gizlilik> Konum servislerine gitmeniz  gereken bir durumdur. Daha sonra,  tüm izlemeyi devre dışı bırakabilir veya  sadece belirli uygulamalar için geçerli  yapabilirsiniz - bunları kullanırken, her  zaman veya aslayı seçin. Yine de, her zaman bu modu kullanmak  istemezsiniz. Ayrıca Google veya Apple  Haritalar’ın kullanımını reddeder. Kim  olduğu yeri bilmez ki?

Seyahat ederken uçak modunu kullanın

Hattın iyi çekmemesi nedeniyle telefon  sürekli olarak daha güçlü ağ sinyallerine  bağlanmayı dener. Bazen, telefonun  sadece bundan dolayı ısındığını hissedebilirsiniz. Uçak modu gene de keskin olmayan  bir araçtır. Telefonunuzu bağlantılı  olmayan bir medya cihazına dönüştürür  ve hatta Bluetooth’u kapatır (her zaman  iPhone’da böyle değildir, eğer sistemde  oturum açılmışsa cihazlara bağlı kalmak  ister, bu yüzden Kontrol Merkezi’nden  manuel olarak da devre dışı bırakmanız  gerekir). Yalnızca mobil verileri kapatmaktan faydalanabilirsiniz ve bu da acil  aramaları alabileceğiniz anlamına gelir. 

Podcast’leri ve çalma listelerini yerel kaynaklara indirme

Spotify, Tidal veya Podcast Addict gibi  bir podcast uygulaması kullanıldığında,  doğal davranış sadece mobil verileri  kullanarak ses akışını gerçekleştirmektir.  Bu, mobil veri kaynağınızı yemenin yanı  sıra önemli miktarda güç de kullanır. Telefonunuz hala duvardaki prize  takılıyken, neden sabahları dinlemek  isteyeceğinizi düşündüğünüz albümleri  ve podcast’leri indirmiyorsunuz? Bu, mobil interneti kullanımınızı daha  kolaylaştırır ve müzik ve podcast oynatırken kullanılan güç miktarını azaltır.  Damla damla veri akışı gerekmez. Telefon hala sesi oynatmak zorunda,  tabii ki, enerji gerektirecek ama aynı  anda onu indirmek zorunda olmaktan  çok daha az gerektirir.

Yerel bölgenizi Google Haritalar’da önbelleğe alın

Pil tüketimini azaltmak için depolama  alanınızı akıllıca kullanmanın bir başka  yolu: normalde Google Haritalar’da  dolaştığınız alanı önbelleğe alın. Bu, yol  tariflerini istediğiniz zaman telefonun  harita verilerini indirme gereksinimini  ortadan kaldırır. Bölgenizde bazı 4G  sinyalleri açısından kör noktalar varsa,  bu işlem özellikle kullanışlıdır. Kimse  metrodan çıkmak istemez, sadece uzun  bir dosya indirme işi ile karşı karşıya  gelindiğinde mobil internetin uyanması  için çıkılır. Google haritalarındaki bir  alanı önbelleğe almak için uygulamanın  menüsünü açın ve Çevrimdışı Haritalar’ı  seçin. Daha sonra kaydetmek için bir  alanın etrafındaki kutuyu sürüklemenize  izin veren bir yerel alan haritası görürsünüz. 200 mile 300 mil kadar büyüklükteki bir alanı önbelleğe alabilirsiniz. Ve  hatta bu sadece yoğun bir şekilde şehir  içi yayılma olmayan alanlarda yaklaşık 1 GB veya daha az yer kaplar.

Ekrandaki minik araçları kaldırın

Minik araçlar artık Android telefonlarda popüler değil, dolayısıyla bu ipucu  iPhone’lar için geçerli değil.  Ancak, eğer ana ekranlarınız bir süre  kullandığınız ancak artık kullanmadığınız küçük araçlarla doluysa, onları  silin. Küçük araçların çoğu, ana ekrana  gittiğinizde içeriklerini güncellemek için  oldukça sık veri talep ederler. Çok kötü oluşturulmuş küçük bir aracın  pil ömrünüzde büyük bir etkisi olacaktır.  Bunları silmek için, uzunca basın ve  ekranın üst kısmındaki “sil” veya “kaldır”  kutusuna sürükleyin. 

Gerçek pil tasarrufu modlarını unutmayın

Bu açıkça görünüyor: Bir telefonun  gerçek pil tasarrufu modlarını deneyin.  Android’ler arasında, elde ettiğiniz  sonuçlar üreticiler arasında oldukça  fazla değişir. Ancak neredeyse her şey  Google’ın Pixel telefonlarından daha  iyidir. Pikseller, 7/24 kullanılacak bir pil  tasarrufu moduna sahip değiller, çünkü  bu modlar neredeyse her zaman performanstan ödün vermezler. Diğerleri  standart olarak kullanabileceğiniz pil  koruyuculara sahipler. iPhone’un pil  tasarrufu var ancak ekran kilitlenmeden  önce geçen süreyi sınırlıyor, parlaklığı  azaltıyor ve servislerin arka planda daha  az çalışmasına neden oluyor. Bunlar  genellikle arka planda veri kullanımını  sınırlar, bazı görsel efektleri kapatır ve  bazen işlemciyi yavaşlatır. Özellikle  üst düzey telefonlarda, ekran parlaklığı  sınırlaması dışındaki herhangi bir taviz  neredeyse farkedilmez. 

Uygulamaların Lite ve Go sürümlerini deneyin

En popüler uygulamalardan bazıları, sınırlı RAM ve giriş seviyesi CPU’ları olan  düşük güç tüketen telefonlara yönelik  küçük sürümlere sahipler. Daha az veri,  daha az kaynak kullanıyorlar ve daha az  güç tüketiyorlar. Denenebilecek bu tarz uygulamalar  arasında, Facebook Lite, Google Maps  Go, Facebook Messenger Lite, Opera  Mini, Skype Lite ve Files Go var.

Yorum Gönder

0Yorumlar