TELEFON DÜNYASINDAKİ ÇENTİK FURYASI

Çentik modasını başlatan Apple kendine yeni bir tarz oluşturmuştu ve kullanışlılık açısından önemli bir derecede yol almıştı neden buraya değindim şöyle açıklamak gerekirse telefon üreticileri sadece görüntü ve şık durması amacıyla telefonun üst kısmına kullanışsız bir çentik ekliyor kullanışsız kelimesinden kastım sadece kamera koyarak çentikli telefon ürettim çok fazla satılsın hayallerine kapılmaktan bahsediyorum.
 
Çentik bir o kadar güzel dursa da 2-3 sene içerisinde modası kalkacak onun yerine şu aralar yeni yeni adının duymaya başladığımız katlanabilir telefonlar yerini alabilir katlanabilir kompakt telefonlar hem tablet işlevi görecek hem de telefon işlevi göreceğinden çentik denilen olay kullanılsa bile adının bile unutulacağını düşünebiliriz.

Çentik Apple ile başladık dedik fakat Apple’ın baş rakibi Samsung bile çentik dünyasına geçen günlerde tanıttığı telefonu ile giriş yaptı. Güney Koreli üretici kendi rakibine rakip bir fikir bulamıyorsa üretilen telefon sadece ama sadece daha fazla para kazanmak amacı dışında bir özellik taşımayacağını aklımıza getirebilir.

Xioami gibi markalar Türkiye pazarında adının daha yeni tanınması amacıyla Türk pazarındaki kullanıcıyı çekmek amacıyla böyle bir yola başvurabilir ve buna hak verilebilir fakat telefon dünyasının iki baş rakibi birbirlerinin tasarımını kopya ediyorsa ona hak vermek doğru olmaz.

 Bu kadar eleştiri yaptık fakat ne kadar eleştirsek de çentik şimdiki tasarım dünyasında ayrı bir güzelliği var diyebiliriz. Ama çentik kısmına iris tarayıcı eklemek yada yüz tanıma eklemek firmalara zorunlu hale geldi diyebiliriz.

Yazar: Mustafa Çebi

Yorum Gönder

0Yorumlar