Su Bulunma İhtimali Yüksek Olan Gezegenler: EUROPA / Jüpiter

Jüpiter’in uydusu Europa’da tuzlu su içeren okyanusun varlığına dair güçlü bulgular mevcut. Bu okyanusun yüzey altında bulunduğu ve yüzeyinin buz tabakasıyla örtülü olduğu düşünülüyor.

Europa, Jüpiter’in kütleçekim etkisiyle, gezegen çevresindeki yörüngesinde dönerken genleşip büzülen bir uydu. Bu durum okyanusunu donmaktan koruyor. Hatta bu şekilde ortaya çıkan ısının buzul yüzeyin kimi yerlerinde erimeye yol açıp göletler oluşturmuş olması da mümkün.
Uydudaki okyanusun faal olduğuna dair bazı ipuçlarına sahibiz. Tahminler doğruysa, bu okyanus mikroskobik ölçekteki yaşamın oluşmasını sağlayacak kimyasal içeriğe de sahip olabilir. Yaşamın ihtiyaç duyduğu besinleri kayalık iç katmanları ve buzul kabuğundan okyanusun derinlerine taşıdığı için, derinlerdeki olası yaşam kıpırtısını desteklediği düşünülüyor.

Bilim insanları, Europa’nın faal bir okyanusa sahip olduğunu doğrularsa bu, insanlığın şu ana dek yapmış olduğu en büyük keşiflerden birine dönüşebilir. Çünkü Dünya okyanuslarında da buna benzer bir faaliyet döngüsü var. Yani buradaki koşullar yaşama olanak tanıdığına göre, orada da aynı durum geçerli olmalı.

Yeraltı Okyanusu; Uydunun yüzeyi altında gizlenen okyanusun bu iki farklı modelden birine benzemek zorunda olduğu tahmin ediliyor.

Yorum Gönder

0Yorumlar