SICAK BİR KIŞ BAHÇESİ

SOĞUK KIŞ GÜNLERİNDE SIMSICAK BİR KIŞ BAHÇESİ OLUŞTURABİLMEK İÇİN ÖNERİLER:

Soğuk kış günlerinde keyifli zaman geçirmek ve doğayla temas halinde olabilmek için kış bahçesi muhteşem bir çözüm. Hayalinizdeki kış bahçesi için kapalı bir balkon ya da bahçenizde kapalı bir alan oluşturmak yeterli.
Keyifli bir kış bahçesi tasarlamak için ise yeşil aksamlı bitkileri ve çiçekli bitkileri bir arada kullanabilirsiniz. ‘Kış Bahçesi’ konseptinde sizin için madagaskar dragon ağacı, hercai menekşe, kasımpatı, sıklamen bitkilerini bir arada kullandı ve muhteşem bir ambiyans ortaya çıktı.
Kış bahçesi bakımında haftada bir defa bitkilerin spreyle nemlendirilmesi öneriliyor. Ayrıca bitki türlerine göre değişkenlik göstermekle beraber ayda bir defa sıvı bitki besini verilebiliyor. Kış aylarında da diğer aylarda olduğu gibi genel bakım ilkelerine uyulması ve sararan yaprakların kesilmesi, toprak üstünde biriken yaprakların temizlenmesi gerekiyor. Kış bahçenizin en önemli bakım aşaması olarak ise havalandırmanın düzenli olarak bitkilerin sıcaklık değişikliğini etkilemeyecek düzeyde yapılması öneriliyor.

KIŞ BAHÇESİ BİTKİ ÖNERİLERİ

KASIMPATI (Chrysanthemum sp.) 
Çok yıllık bir bitkidir. Ekim ve Kasım aylarında çiçek açar. Kış soğuklarına dayanıklıdır. Kuruyan çiçekleri çiçek sapından koparılarak temizlenmelidir. Toprağı kurudukça sulanmalı, orta boy saksılara ve mineralli toprağa dikilmelidir.

MADAGASKAR DRAGON AĞACI (Dracaena marginata) 
Aydınlık ortamlarda iyi gelişir. Toprağı kurumadan sulanmamalıdır. Köklerin zor sığacağı büyüklükte saksılar kullanılır. Toprak ve saksı değişimi her iki yılda bir yapılıp, iyi drenajlı toprakları tercih eder. Budanan dallar çelikleme ile çoğaltılır.

HERCAI MENEKŞE Viola tricolor 
Sonbahar-ilkbahar ayları arasında çiçekli bir bitkidir. Kış soğuklarına dayanıklıdır. Aydınlık ve havadar ortamlarda iyi gelişir. Hazır paket topraklara, humuslu arazi toprağı karıştırarak toprak harcı hazırlanır. Yaz sonuna doğru üzerlerinde ki tohumları alarak çoğaltılması yapılır.

ATATÜRK ÇIÇEĞI (Euphorbia pulcherrima) 
Sonbahar sonundan kış ortasına kadar yaprakları kırmızı renk alır. Havadar, serin ve yarı gölge alanlarda iyi gelişir. Toprağı kurudukça sulanmalıdır. Havadar toprakları sevdiğinden, humuslu toprağa 4\1 oranında ponza taşı karıştırılmalıdır. 

BEŞ PARMAK ÇIÇEĞI (Schefflera sp.) 
Aydınlık, filtrelenmiş güneş ışığında iyi gelişir. Rüzgar akımı olan yerlerden uzak tutulmalıdır. Sıcak aylarda toprağı hafif nemli olacak şekilde, soğuk aylarda ise toprak belirgin kuruduğunda sulanmalıdır. Saksı değişimi Nisan ayında yapılır. 

SIKLAMEN (Cyclamen sp.) 
Çok yıllık, yumrulu bir bitkidir. Sonbahar-ilkbahar ayları arasında çiçeklidir. Yaz aylarında bitki dinlenmeye geçer. Yarı gölge ve havadar ortamlarda yetişir. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Toprağı kurudukça sulanmalıdır.

Yorum Gönder

0Yorumlar