Sağlıklı yiyeceklerin kralı BALIK!


Yaşınız ne olursa olsun her dönem beslenme listesinin başında yer alan ‘taze balık’ tam anlamıyla mucize bir besin. Sindirebilir değeri yüksek protein içeriği ile hasar gören dokuların onarımı, büyüme çağındaki çocukların fiziksel ve beyin gelişiminin anahtarı olması, omega 3 içeriğinden dolayı kalpten romatizmaya iyi gelmesi iyot ve selenyum gibi mineraller sayesinde tiroit hastalıklarından koruması aslında tesadüf değil. Akdeniz ve uzun yaşayan Okinawa’lıların beslenmesinde sık yer alan balık açıkçası tam bir hastalık kalkanı, kaliteli yaşamın kapılarını ardına kadar açan enfes lezzetli sağlıklı yiyeceklerin kralı diyebiliriz.

Balık eti genel olarak yüzde 15-20 oranında protein içerir ve vücudun sentezleyemediği tüm amino asitleri içerirken metiyonin ile lizin açısından ise çok zengin bir profile sahiptir. Balıklar yağ içeriğine göre 4 grupta incelenir. Yağ içeriği yüzde 2’nin altında olan mezgit gibi yağsız balıklardır. Yüzde 2-4 oranında yağ içeren dil, pisi ve kaya balıkları düşük yağlı balıklar, yüzde 4-8 oranında yağ içeren doğal somona orta yağlı balıklar denilmektedir. Yüksek yağlı balıkların yağ oranı yüzde 8-20 arasında değişmekle birlikte sardalya, uskumru, kültür somonu en iyi örnekleridir. Yağ olarak uzun zincirli yağ asitleri olan EPA ve DHA’nın tek değerli kaynağıdır balık. Göz, beyin, sinir sistemi için de mutlaka vücudumuzun ihtiyacı olan yağ asitleri olduğundan balık tüketimi insan yaşamı için olmazsa olmaz besinler arasında yer alır.

Yağlı balıklar A, E ve D vitamini içerir. Bu yağda eriyen vitaminler hem balığın içindeki yağ asitlerinin okside olmasını yani bize zararlı hale dönüşmesini engellerken sağlıklı beslenme düzeni içinde balıktan alacağımız bu vitaminler böbrek, kalp, kemik ve göz sağlığımızın fonksiyonlarının gelişmesinde rol alır. Ayrıca balıklar B1, B2, B3, B6, B12 vitaminlerinin en iyi kaynağı, fosfor, selenyum, iyot, çinko, demir, potasyum ve magnezyum mineralleri için de en önemli besindir diyebiliriz. Kılçıklı balıkların tüketilmesi ekstra kalsiyum almayı sağlar ve taze balıkların sodyum içerikleri düşük olduğundan kan basıncını dengeleyen önemli bir görev sağladıkları da bilinen bilimsel gerçekler arasındadır.

Yorum Gönder

0Yorumlar