OBEZİTEYİ ÖNLEYEN SÜPER SAĞLIKLI 10 BESİN


1 - Çilek, Kiraz, Böğürtlen
Kışın çilek, baharda böğürtlen ve yazın kiraz hatta her mevsim ara ara ahududu gibi koyu kırmızı renkli bu taze meyveler kalorileri düşük ama içerdikleri özel antioksidanlar nedeniyle de yağ depolamayan meyveler. Yoğurda ekleyerek ara öğünde tüketmek şişmanlatmayan süper ara öğün alternatifi.

2 - Balık 
İyot, omega 3, selenyum ve protein deposu içeriğiyle şişmanlatmayan, kırmızı ete göre daha az kalori içeren bir besin. Denizden sofraya gelen obezite önleyici balık, haftada 3-4 kere yenildiğinde yağlanmayı önlüyor.

3 - Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler 
Yeşilin rengi koyulaştıkça A, C vitamini artıyor, kalsiyum miktarı zenginleşiyor ve diyet lifi de artıyor. Yeşil yapraklı tüm sebzeler neredeyse kalorileri yok denecek kadar az olduğundan doyana kadar yenebilecek vitamin depoları. Kalorileri az, yağ yakıcı itokimyasalları içeren ıspanak, semizotu, marul, maydanoz, dereotu, taze nane, roka salatalara bolca eklenirse obeziteyi önleyen sihirli etkileri sağlar.

4 - Fındık, Fıstık 
Her ne kadar sağlıklı yağ içeriği yüksek ve bol kalorili olsa da magnezyum, B1 vitamini, selenyum gibi kalori yaktırmayı arttıran vitamin ve mineralleri çok fazla içeriyor. Bir avuç içi kadarı obeziteden korunmak için süper güç.

5 - Zeytinyağı 
Tüm katı yağlar çok fazla yağ depolamayı sağlamakta ama zeytinyağı içerdiği E vitamini, polifenoller, oleik asit ve neredeyse yüzde 10’un altında doymuş yağ asidi içerdiği için vücutta yağ oksidasyonunu gerçekleştirerek obeziteden korunma mekanizması sağlamaktadır. Salatalara ve zeytinyağlı yemeklere kişi başı 1 yemek kaşığı, çorbalara kişi başına 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek besinleri hazırlamak obeziteden korunmada en doğru miktar.

6 - İşlenmemiş Tahıl Buğday 
Buğday vücudun en hızlı yaktığı karbonhidrat çeşidi. Çünkü içinde enerji metabolizmasını harekete geçiren B1 vitamini ve çinko minerali bolca var. Buğday ve bulgur sağlıklı diyette günde bir küçük kase kadar yenilmesi obeziteyi önleyen miktar.

7 - Yoğurt 
Canlı probiyotikleri içeren geleneksel yiyeceğimiz yoğurt, ana öğünlerde yendiğinde bağırsaklardan salgılanan doygunluk hormonlarının iyi çalışmasını sağlar ve kısa sürede tok kalmaya yardımcı olur. Taze meyveleri yoğurtla beraber yemek şişmanlatmaz, tam tersine yağ yakar.

8 - Pırasa, Karnabahar, Turp 
Kışın sıkça bulabileceğimiz bu kükürt içeren sebzeler; indoller, tiyosiyanat ve nitriller içererek yağ yakımını destekler. Salatalara koyabilir veya zeytinyağlı yemeklerini yaparak yağ depolanmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca acıktıkça turpu serbest olarak da yiyebilirsiniz.

9 - Yeşil Mercimek 
Folik asit, diyet lii, magnezyum ve B grubu vitaminleri olan enerji metabolizmasını hızlandıran anahtar mikro besin öğelerini içeren kuru baklagillerin en değerlisi olan yeşil mercimeği haftada 2 kere ana öğünde yemek obeziteden korunmada etkili.

10 - Domates 
Prostat kanseri savaşçısı domates C vitamininden zengin. Likopen adlı antioksidandan dolayı yağ yakıcı etkisi de var. Gün içinde ve öğünlerde bolca yiyebileceğiniz domatesi özellikle az zeytinyağı ekleyerek yediğinizde yağ depolarını eritecek güçlü bir etkiye sahip.

Yorum Gönder

0Yorumlar