Mekanik - Biyonik El Nasıl yapılır?

Evdeki malzemelerle, parmaklarıyla nesneleri kavrayabilen bir el yapın...

Mekanik - Biyonik El Nasıl yapılır? Kendin Yap!

  • 1 ELİ YAPIN Öncelikle oluklu ve sert kartondan 40 cm uzunlukta, ucunda eli de olan bir kol şekli kesin. Kartonun olukları uzunlamasına gelmeli. Kolun dirsek kısmı hafifçe geniş olmalı (daha sonra buraya elinizi sığdıracaksınız). Sonra iki parça daha karton kesin. Biri 4 x 32 cm, diğeriyse 4 x 35 cm olmalı. 
  • 2 ELİNİZİ YERLEŞTİRİN Şimdi sağ elinizi mi sol elinizi mi kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer sağ elle kullanacaksanız kartonu “avucu yere bakacak” biçimde masaya koyun ve kestiğiniz karton şeritlerden kısa olanı yapıştırarak kolu sağlamlaştırın. Sonra kol kısmını döndürün ve daha uzun olan şeridi, kolun dirseğe yakın geniş kısmına yapıştırın. Burası tutacağınız kısım olacak.
  • 3 PARMAK UÇLARI Şimdi bir cetvel yardımıyla parmakları üç yerinden katlayın. Bunlar mekanik elin eklemleri olacak. Şimdi plastik bir pipetten 1 cm uzunlukta sekiz parça kesin. Sağlam bir banttan ince şeritler keserek bunları parmak eklemlerinin arasına yapıştırın. Sonra 3 cm’lik dört adet pipet parçası daha kesip bunları parmaklara denk gelecek biçimde avuca yapıştırın.
  • 4 İPLERİ GEÇİRİN Şimdi her biri 40 cm uzunlukta dört parça ip kesin. Bir ucunu her parmağın ucuna sarın ve tırnağınızın olacağı yere bantla tutturun. Sonra ipleri parmakların uç kısmından ve parmaklardaki ve avuçtaki pipetlerin içinden geçirin. İpler elinizi koyacağınız yere kadar uzanmalı.
  • 5 YAKALAMACA İplerin diğer ucunda parmaklarınızın sığacağı büyüklükte halkalar yapıp düğümleyin. Şimdi parmağınızı bu halkaların her birine geçirin. Avucunuzu kapadığınızda mekanik elinizin parmakları da kapanacak!

“Elinizi kapadığınızda mekanik elinizin parmakları da kapanacak!”

KISACA; İplik, ön kolunuzdaki kasların yerini tutuyor. Kaslar adına tendon denen sağlam ve esnek bağ doku şeritlerine bağlanıyor. Kaslarınızı sıktığınızda tendonlar parmak eklemlerini içe doğru çekerek avucunuzu kapatıyor. Tıpkı mekanik kolda ipleri çekmekle sizin de yaptığınız gibi! 

Yorum Gönder

0Yorumlar