Meditasyon ile FARKINDALIK Arttırma

BAZI TEKNİKLER BELLİ BİLİŞSEL İŞLEVLERİ GERÇEKTEN GELİŞTİREBİLİR!

Meditasyon yapın. Çok kolay.

HERŞEY SARPA SARINCA KENDİ MERKEZİNİZİ BULMAYI ÖĞRENİN.

FARKINDALIK

Meditasyon, beyninizi geçmişe ya da geleceğe değil de o ana odaklamanızı gerektiren çok eski bir uygulama. Araştırmalar bu tekniği uzun süre kullanmanın dikkatinizi sürdürme becerinizi artırdığını söylüyor. Yakın tarihli araştırmalar tekniği kısa vadeli kullanmanın bile, doğru yapıldığında konsantre olmanıza, ayrıca görsel, mekansal işleme becerisinin (nesnelerin biçimleriyle ve belli bir bölgede nasıl konumlandığıyla ilgili), çalışma belleğinin ve yürütücü işlevlerin gelişmesine yardımcı olduğunu gösteriyor.

  • 1. ADIM: Rahatlayın. Rahat bir pozisyon bulun. Her yerde, yatağınızda yatarken, masanızda otururken bile meditasyon yapabilirsiniz.
  • 2. ADIM: Nefes alın, verin. Doğal soluk alışverişinizi hiç değiştirmeden dikkatinizi ona verin. Başka hiçbir şey düşünmemeye çalışın.
  • 3. ADIM: Dikkatinizi toplayın. Eğer dikkatiniz dağılırsa ki er ya da geç dağılacaktır; fark ettiğiniz anda tekrar nefesinize odaklanın.
  • 4. ADIM: Alışkanlığa dönüştürün. Bunu her gün 5-10 dakika yapın. İlk başta garip gelebilir ama yakında dağıtıcı düşünceleri göz ardı etmeyi öğreneceksiniz.

Yorum Gönder

0Yorumlar