KUŞLAR, DÜNYA’NIN MANYETİK ALANINI NASIL SEZİYOR?

Bazı canlılar yön bulma konusunda tam bir uzmandır, Dünya’nın manyetik alanını hissederek yönlerini bulma becerisine sahip. Biz insanlar ise bunu ancak teknoloji sayesinde yani pusula sayesinde bulabiliyoruz.

Özellikle göç eden hayvanlar yani, kuşlar, balinalar ve deniz kaplumbağaları, manyetik alanı hissederek yön bulacak şekilde geliştikleri için çok uzun mesafeleri, yollarını kaybetmeden kat edebilirler. Hatta bilim insanları bu göç eden hayvanların yanı sıra, tavuklar, tilkiler, böcekler ve ineklerde de bu özelliğin olduğunu fark etti.

Manyetik alanı algılama yeteneği her canlıda farklı şekilde, bambaşka mekanizmalarla oluşmuş gibi duruyor. Bu kuşlarda, gözlerinde bulunan ve kuantum mekanizmalarıyla açıklanabilen gelişmiş bir sistem sayesinde, ışığa bağlı olarak, manyetik alanı farkedebiliyorlar.
Bilim insanları bunun nasıl olabileceğini uzun zamandır araştırılıyorlardı ve sonunda cevabı bulmayı başardılar: Gözlerindeki bir protein sayesinde! Yani kuşlar Dünya’nın manyetik alanını hissetmekten çok görüyorlar desek terinde olur sanırım...

Cry4 adlı bu protein mavi ışığa duyarlılık yaratmaktan sorumlu ve hem bitki hem de hayvan türlerinde mevcut. Aynı zamanda biyolojik ritmimizin, yani sirkadiyen ritmin çalışmasında da rol oynayan bu protein grubu kuşların gözünde bulunan ve yön bulmalarına yardımcı olan kriptokrom proteiniyle aynı. Araştırmalar, proteinin mavi ışığa duyarlı bir şekilde çalışıp, manyetik alanı görerek hareket edebilmelerini sağladığını gösterdi.

Yorum Gönder

0Yorumlar