Kimyon kalbe iyi geliyor!

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, kalp damar hastalıkları için büyük bir risk kaynağı olan yüksek kolesterol ülkemizde birçok insanda yaygın olarak bulunuyor.

Mucize baharat kimyon


Kimyon içerdiği östrojen benzeri etki yapan molekül fitoöstrojen ve antioksidan bileşenleri kuersetin ve luteolin sayesinde sizi yüksek kolesterolden korumaya yardımcı olur. Bu koruyucu etki birçok  çalışma ile desteklenmektedir.
Bir çalışmada kanda bulunan kötü kolesterol olan LDL seviyesi yüksek olan hastaların 15 gün  kimyon tüketmeleriyle, LDL düzeylerinin yüzde 10 düştüğü bulunmuştur.
Başka bir çalışma sonuçlarına göre 8 hafta kimyon tüketiminin kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen kan yağları olan trigliserit düzeylerini azaltmıştır. 88 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada ise yoğurdun üzerine eklenen 1 çay kaşığı kadar kimyonun ise 3 aylık bir sürede hem LDL’yi düşürdüğü, hem de iyi kolesterol olan HDL seviyelerini yükselttiği gözlenmiştir.
Sağlığınıza mükemmel etkiyi oluşturmak için yemeklerinizle beraber tükettiğiniz 1 kase yoğurda 1 çay kaşığı kimyon ekleyebilirsiniz.

Yorum Gönder

0Yorumlar