Kıbrıs Zeytinli Ekmek Tarifi Nasıl Yapılır?


Zeytinli Ekmek için Malzemeler:Kıbrıs Zeytinli Ekmek Tarifi 

Unu geniş bir yoğurma kabına koyup, tuzu ekleyin. Unun üzerine toz mayayı da serpiştirip, elinizle karıştırın. Toz şekeri de serpiştirdikten sonra oda sıcaklığında bekleyen yumurta ve ilik sütü ekleyin ve yoğurmaya başlayın.
Hamur toplanmaya başladıktan sonra oda sıcaklığında iyice yumuşamış olan margarini ekleyin. Yağı hamura yedirinceye kadar yoğurun. Elinize yapışan hamura yemeklik ince doğranmış soğanları, çekirdeği çıkarılmış ve dilimlenmiş zeytinleri ekleyin.
Bu son aşamada hamuru fazla yoğurmayın. Hamuru rahatça toplayabilmek için elinize bir miktar zeytinyağı alın.
Hamuru toplayın ve üzerini hafif nemli bir bezle örtüp, oda sıcaklığında en az 40 - 50 dakika bekletin. İyice kabarıp kıvama gelen hamuru zeytinyağı ile yağlanmış dikdörtgen bir kalıba yerleştirin ya da elinizle yumurta büyüklüğünde parçalar kopararak, yuvarlayıp, yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizin.
Üzerine biraz susam ekleyin (isteğe bağlı), fırıni 200 dereceye ayarlayıp 5 dakika önceden ısıtın. Küçük bir tepsi ya da fırına dayanıklı bir kaba sıcak su koyup fırınin içine yerleştirin. Ekmeyi ya da ekmekleri sıcak fırına koyun. Ekmekleri 20 dakika kadar pişirip fırından çıkarın.

Yorum Gönder

0Yorumlar