Kestanenin Tam Zamanı ve Kestaneli Kış Çorbası Tarifi

Kestane kış mevsiminde fırında, sobaların üstünde ve közde yapılıp yenilen süper bir atıştırmalıktır. Genelde nişastalı karbonhidrattan zengin olduğu için kilo aldırır diye düşünülen kestanenin aslında tahmin etmediğiniz kadar yararı vardır. Hindi etinin yanında kestaneli pilavından tutun da kestane çorbasına kadar birçok yemeğe lezzet katan bu sağlıklı yiyeceği yemenin en önemli nedeni içerisinde zeytinyağında bulunan oleik asidi içeriyor olmasıdır. Kestanenin içerdiği oleik asit; LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu için ara öğünlerde kalp hastaları yiyebilir. Ve zayıflarken oluşabilecek kolesterol yükselmesini önlemek için yenilebilir. Yapılan araştırmalar dengeli düşük kalorili diyetlerde ara öğünde kestane yemenin kanda iyi huylu kolesterolü yükselttiğini de göstermiştir.


Yüksek kalorili değil! 
Kestane sanıldığı gibi çok yüksek kalorili bir yiyecek değildir. Fırınlanmış veya közde pişirilmiş taze kestanenin 10 adeti neredeyse 1 orta boy taze elma kadardır. Kestane yüksek nişastalı sebzelerle karşılaştırıldığında glisemik indeksi de düşük olan bir besindir. Kandaki şekeri hızlı yükseltmemesinin en önemli nedeni ise 100 gram kestanede yaklaşık 8 gram kadar diyet lifi bulunmasından kaynaklanmaktadır. Kestane yendikten sonra yaklaşık 30 dakika içerisinde beyaz ekmek, pirinç ve çay şekerine göre kan şekerini yüzde 70 daha az yükseltmektedir. Ve kestanede bulunan diyet lifleri bağırsaktan kolesterolün daha fazla vücuda alınmasını önleyerek kandaki kolesterolün de düşmesine böylelikle yardımcı olmaktadır.

C vitamini kaynağı
Kestane iyi bir C vitamini kaynağıdır. 100 gram yediğiniz kestane ile günlük vücudunuzun gereksinimi olan C vitaminin yaklaşık yüzde 50’sini karşılamış olursunuz. B grubu vitaminlerinin içinde en fazla niyasini içeren kestane folik asitten de zengindir. Kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesi ve kan yapımı için kestane çok iyi bir kaynaktır. Kestane gluten içermeyen buğday alerjisi olan herkesin rahatlıkla yiyebileceği bir besin. İyi bir A vitamini kaynağı olan kestane günde 10 adet yenildiğinde kolay kilo verdirir ve uzun süre tok kalmaya da yardımcı olur. Kestane Ekim-Mart arasında taze ve en değerli besleyici değere sahiptir. En lezzetli ve vitaminli olanları iri ve kabukları parçalanmamış olanlarıdır. Kestanelerin besin değerini kaybetmemeleri için kabuklarından soymadan buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kestaneli Kış Çorbası Tarifi

10 adet kestanenin kabuklarını soyun, iyice yıkadıktan sonra ince doğrayın ve bir tencereye ekleyin. Üzerine dilimlenmiş kuru soğan, taze bezelye, sarımsak, kök kereviz ve 1 adet tatlı patatesi doğrayıp 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile pişirin. Kestaneler iyice yumuşadıktan sonra mutfak robotundan geçirerek servis edilecek kıvama getirin.
NOT: Ana öğünlerde et, tavuk veya hindi yemeklerinizin yanında 1 kase içmek hem kolay kilo verdirecektir hem de sizin bağışıklığınızın kuvvetlenmesine de yardımcı olacaktır.  

Yorum Gönder

0Yorumlar