İdeal Kilonuzu Korumak İçin 5 Tavsiye


1 - Yeterli enerji alın: Günlük almanız gereken enerji, boy, kilo, yaş, cinsiyet ve fiziksel aktiviteye bağlı olarak değişir. Enerji alımınız ve enerji harcamanız dengede kaldığında daha fazla besin tüketimini de engellemiş olursunuz.

2 - Porsiyon ölçülerinizi planlayın: Yüksek kalorili diyetlerde önemli bir yer teşkil eden porsiyon ölçüsüne öncelikle tabakları küçülterek başlayabilirsiniz. Büyük tabaklarda yediğiniz yemekler gözünüze az gözükür ve tabaktaki boş kısımlar için tabağınıza yemek ekleme ihtiyacı hissedersiniz. Dışarda yiyeceğiniz yemekler için bir arkadaşınız ile paylaşma fikri yararlı olabilir.

3 - Kahvaltısız güne başlamayın: Sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak aldığınız kaloriyi yakmak için daha fazla zaman demektir. Konsantre ve algılama gücünüz daha açık ve zinde olur.

4 - Her besin grubundan çeşitlilik sağlayın: Beslenmede çeşitlilik önemlidir. Farklı besin gruplarından aldığımız farklı besin değerleri vücudumuz için önemlidir. Her ana öğünde her besin grubundan tüketmeye çalışarak denge sağlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenmede önemli yeri olan sebze, meyve ve tam tahıl tüketimini de göz ardı etmemelisiniz.

5 - Su tüketiminize dikkat edin: Sağlıklı beslenmenin en önemli parçası sudur. Vücudumuzun da yüzde 75’i sudan oluşur. Su içmek metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Yorum Gönder

0Yorumlar