Havada Duran Kalem Nasıl Yapılır?

Mıknatısların gücüyle havada asılı duran sihirli bir kalem yapın!

Havada Duran Kalem Nasıl Yapılır? Kendin Yap!

  • 1 MIKNATIS BULUN Kalemi havada durdurmak için güçlü mıknatıslar gerekiyor. Bu iş için en uygun mıknatısları hoparlörlerde bulabilirsiniz. Aynı boyda dört çıkışa sahip eski bir hoparlör bulup parçalarına ayırın. Hoparlör kabinini açmak için tornavida, içindeki parçaları çıkarmak içinse yine bir tornavida ve çekiç gerekecek. Elinizde, ortasında delik olan büyük bir mıknatıs olmalı.
  • 2 TABANI YAPIN Bu büyük mıknatıslardan dört tanesine ek olarak iki de küçük mıknatısa ihtiyacınız olacak. Bunları da hoparlörlerden elde edebilirsiniz. 12 x 7 cm ölçülerinde bir karton bulun, iki ucundan 3 cm içeride iki adet çizgi çizin, sonra her bir kenardan 1 cm içeride iki çizgi daha çizin. Mıknatısları birbirine yaklaştırarak hangi kutbun hangi yüzde olduğunu öğrenin. Mıknatıslardan iki tanesinin kuzey kutbuyla diğer ikisinin güney kutbunu çift taraflı bantla kartona yapıştırın.
  • 3 KALEMİ UÇURUN Kartonun bir ucuna iki adet “kuzey” mıknatısı yapıştırın. Öyle ki, çizdiğiniz çizgilere değsinler. Şimdi de diğer “güney” mıknatısları yine çizgilere değecek biçimde yerleştirin. Aynı kutuplu mıknatıslar arasında 1 cm mesafe olmalı. Tabanın bir ucuna dikey duracak şekilde küçük bir karton yapıştırın. Kalemi iki adet küçük mıknatısın içinden geçirin ve ucunu, dikey olan kartona saplayın. Mıknatısları, kalem havada duracak şekilde ayarlayın.

“Mıknatısları kaleme geçirin, sonra kalem havada durana kadar ayarlayın”

Kısaca; İki adet kuzey kutuplu mıknatıs ve iki de güney kutuplu mıknatıs, tabandan yukarı doğru iten bir manyetik alan oluşturuyor. Bu alan kalemdeki iki mıknatısı yukarı itiyor ve normalde düşmesi gereken kalem, ucu dikey duran kartona saplı olduğu için duruyor ve tabanın üstünde asılı kalıyor.

Yorum Gönder

0Yorumlar