Düzenli Spor Yapanların Mutlaka Yemeleri Gereken Besinler

Mutlaka Yemelisiniz! 

Sporcuların öğünlerinde mutlaka yer alması gereken bu besinleri baş tacınız edin.

Yumurta: En zengin protein kaynağıdır. Bir sporcu için vazgeçilmez olmalıdır. Yapılan spora göre miktarı arttırılabilir veya sadece beyazı tüketilebilir. 

Kuru baklagiller: Kan şekeri dengesi, uzun süre tokluk, sindirimin çalışması ve bitkisel protein kaynağı olması nedeniyle beslenme düzeninde haftada iki-üç defa bulunmalıdır. 

Tavuk- Hindi: Özellikle beyaz et olması ve protein kalitesinin yüksek olması nedeni ile tercih edilmelidir. Hindi göğüs en yağsız et olduğu unutulmamalı ve beslenme programında bulunmalıdır.

Balık: Omega-3 içeriği nedeni ile tercih edilmeli. Palamut, uskumru veya somon gibi yağlı balıklar daha ön planda olmalıdır. 

C Vitamini: Yeşil biber, mandalina, limon, portakal, kuşburnu gibi birçok besin içerisinde bulunan C vitamini başlıca antioksidan vitamin olması nedeni ile tercih edilmesi önemlidir. 

Kahve: Kahve içerisinde bulunan uyarıcı kafein maddesi sporcunun algısını arttırır. Spordan 30-45 dakika önce içtiğinizde yağ yakımını da arttırır. Günde iki-üç (şekersiz) fincan yeterli olur. Fazlası ise kalbi yoracağı ve taşikardiye neden olabilir. 

Su: Her insanda olduğu gibi sporcularda da temel içecek olmalıdır. Dehidrasyon durumunda spor yaptığınızda sağlığınızı riske atarsınız. 

Maden Suyu: Sporcularda meydana gelen terleme ile vücuttan mineral kayıpları yaşanır. Bunların yerine konması önemlidir. Spor yaptığınız günler, içmeyi ihmal etmeyin. 

Muz, elma, kayısı: Bu üç meyvenin en önemli özelliği kalp kasını güçlendirmesidir. Bu nedenle spor yapanlarda ilk tercih edilmesi gereken meyvelerdendir.  

Yorum Gönder

0Yorumlar