Çocuklar için soğuk algınlığına ne iyi gelir? Evde yapılabilecekler!

SOĞUK ALGINLIĞINA EVDE MÜDAHALE İÇİN…

İstirahat önemli: Çocuğunuz virüslerle savaşırken vücudunun ekstra yorulmamasına özen gösterin. Hasta olan çocuk evde bir-iki gün dinlendirilmelidir.

Besleyici çorbaların gücü: Tavuk suyuna şehriye çorbası hastalık sürecinde iyi bir seçim olabilir. Tavuk suyunun içinde bulunan vücudun bağışıklığını güçlendiren maddeler hastalık sürecinde destekleyici olacaktır. Münkünse tavuğun organiği tercih edilmelidir. Bakliyatlı çorbalar da hem lif hem vitamin açısından önem taşıyor.  

Zencefilli ıhlamur: Zencefil immün sistemi için oldukça faydalı; ıhlamurla birlikte kaynatılıp biraz balla çocuğunuza (bir yaş üzeri) içirebilirsiniz. 
Buharlı duş: Çocuğun genzini açmak, onu biraz rahatlatmak için buharlı duş aldırmak iyi bir fikir. Burun açıcı damlalar bir-iki damla şeklinde damlatılabilir. Çocuğun burnu çok tıkalıysa odasında buhar makinesi çalıştırılabilir. Yalnız bu makinenin suyu her gün tazelenmeli. 

Ağrı kesici/ateş düşürücü: Çocuğun çok ağrısı varsa ağrı kesici, ateş düşürücü belli aralıklarla ve kilosuna uygun dozda verilebilir. 

Evi havalandırın: Evin havalandırılması çok önemli; sık sık pencereyi açarak ortam havasını tazeleyin. Ayrıca evde hasta varken onunla yan yana yatmamak, aynı yastığı, aynı kaşık, çatal ve bardağı kullanmamak, hastayı belli bir odada yatırıp mümkünse izole etmek gibi önlemler de hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır. 

Yorum Gönder

0Yorumlar