BİTKİ ÇAYLARI HAMİLELER İÇİN ZARARLI MI?

Bitki çayları içerdikleri sayısız faydaların yanı sıra oldukça lezzetli bir seçimdir.
Ancak tüm bitki çaylarını hamilelikte tüketmek güvenli değildir. Bitkisel de olsa her doğal ürünün fazla miktarlarda kullanıldığında gerek anne sağlığı ve gerekse bebek üzerinde bazı riskleri bulunabileceği göz ardı edilmemelidir. Bazı bitki çaylarını içmek hamilelikte çok zararlı olabilir.

Bazı bitki çayları ise aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Günlük bitki çayı tüketimi 3-4 fincanı geçmemelidir. Bitki çayları hakkında çok fazla bilgi ve araştırma olmadığı için, gelişmekte olan bebek üzerindeki etkileri de pek bilinmemektedir.
Sabah bulantılarının önlenmesinde zencefil kullanılması dünya genelinde yaygın bir uygulamadır. Gerek etkinliği ve gerekse güvenilirliği çeşitli klinik çalışmalar ile de doğrulanmıştır. Hamilelerde genel olarak uygulanan miktar günde iki defa yarım gram kuru zencefil ile hazırlanan bitki çayı yararlı oluyor. Ama fazlasını tüketmeyin!
Armut, elma ya da portakal gibi meyveleri ince dilimler halinde kaynatıp suyunu çay gibi içebilirsiniz. Tadını arttırmak için bir miktar tarçın veya nane ekleyebilirsiniz. Hamileliğin erken döneminde fazla miktarda tüketilen yeşil çay folik asit emilimini azaltabilir ve içeriğinde kafein olduğu için önerilmez. Folik asit eksikliği, bebekte nöral tüp defekti olarak bilinen durumun ortaya çıkmasına yol açacağı için yeşil çay tüketilmemelidir.

Yorum Gönder

0Yorumlar