Balığın Hamilelikte Önemi


Hamilelik süresince haftada en az 2 kere düzenli balık yemek, anne karnındaki bebeğin göz ve beyin gelişimi için gerekli olan EPA ile DHA yağ asitlerinin karşılanması açısından önemlidir. Birçok araştırma annelerin yeterli porsiyonda balık tüketerek aldıkları omega 3, EPA ve DHA yağ asitlerinin optimal bilişsel, göz ve beyin gelişimine direkt fayda sağladığını belirtmiştir. Anne ne kadar sık ve uygun porsiyonda balık yerse bebeğin iyot, fosfor, demir ve kolin açısından gereksinimi güvenle sağlanır ve yaşamın ilk yıllarında olan motor ve beyin aktiviteleri gelişimi de sorunsuz tamamlanmış olur.

Doğal ve sağlıklı bir çevreden elde edilmeyen balıklarda yani endüstriyel atıkların fazla olduğu kapalı denizlerde ya da kıyı denizlerde ağır metaller, poliklorlu bifeniller, dioksinler, diğer poliklorlu bileşikler balığın bünyesinde birikerek anne karnındaki bebeğin gelişiminde olumsuz etki yaratabilir. Çünkü özellikle civa gibi ağır metaller plasentadan bebeğe direkt geçerek beyinde nörolojik açıdan ciddi olumsuzluklar yaratabilmektedir. Bu nedenle güvenli deniz balığı yenmesi çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Balık yemenin ya da balık yağı desteği almanın bebeğin yanı sıra anne için de çok yararlı etkileri bulunur. Annenin omega 3 depoları; doğum sonrası depresyonu önler, gebelik diyabetinden korur, tansiyon yükselmesini önler, erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirmekten korur.

Yorum Gönder

0Yorumlar