APPlE WATCH SeRieS 4 İnceleme

Dünyanın en çok satılan akıllı saatinin en yeni modeli ilginç özelliklerle geliyor. Bunların başında tabii ki "EKG yani Elektrokardiyogram" çekebilme özelliği var.

EKG’yi basitçe kalp kasının ve sinirsel iletim sisteminin çalışmasını incelemek üzere kalpte meydana gelen elektriksel faaliyetin kaydedilmesi olarak özetleyebiliriz. Bu sofistike analizin bir kol saatiyle yapılabilmesi gerçekten de devrimsel bir niteliğe sahip. Apple’ın yeni saati EKG çekebilecek algılayıcılara ve altyapıyla donatılmış fakat ilgili uygulamanın onay süreci henüz bitmedi. Bunun dışında ilk dikkat çeken özellik tabii ki daha büyük ekran ve daha ince bir gövde.
44 mm (977 mm2 ) ve 40 mm (759 mm2 ) gövdeli iki modelle piyasaya çıkan yeni Apple Watch, eski modellere göre (42 mm / 740 mm2 ve 38 mm / 563 mm2 ) hem daha büyük hem de daha etkin bir görülebilir alan sunuyor. 10.7 mm’lik incelikse önceki seriye nazaran (11.4 mm) elde edilen önemli gelişmelerden bir diğeri. Saate yeni eklenen kalp sensörü ve diğer yazılımsal özelliklerin verimli çalışabilmesi için önceki nesilde bulunan çift çekirdekli S3 CPU, 64 bit’lik S4 CPU ile güncellenmiş.

Üründe ilk bakışta öne çıkan özelliklerden bir diğeri de düşme sensörü. Apple, düşme hareketini algılamak için binlerce farklı düşme hareketine ait veriyi yapay zekâ ile analiz etmiş. Sahibinin düştüğünü anlayan saat, önce acil bir durum olup olmadığını soruyor sonra da duruma göre ambulans çağırabiliyor. İsteğe bağlı olarak sahibi düşme sonrasında cevap vermezse saat otomatik olarak da ambulans çağırabiliyor. Bluetooth 5.0 ile güncellenmiş bağlantı (önceki nesilde Bluetooth 4.2), 16 GB ile artırılan belleğe ek olarak (önceki nesilde 8 GB), tamamen seramik ve kristal arka yüz (önceki nesilde kompozit malzeme) yeni Apple Watch Series 4’te ilk bakışta gözümüze çarpan yenilikler olarak dikkat çekiyor.

Yorum Gönder

0Yorumlar