Vektör Kaynaklı Hastalıklar Nedir - Nelerdir?

Vektörler, insandan insana ve hayvanlardan insanlara hastalık bulaştıran canlı organizmalardır. Vektörlerin birçoğu enfekte olmuş bir konakçının (insan veya hayvan) kanını emerken konakçıda hastalık oluşturan mikroorganizmaları da alıyor ve daha sonra başka bir konakçıyı soktuğunda bu mikroorganizmayı bulaştırıyor.

Sivrisinekler en yaygın vektörlerden. Kene, sinek, tatarcık sineği, pireler ve bazı tatlı su salyangozları hastalık bulaştıran diğer vektörler. Ciddi pek çok enfeksiyon, sivrisinek ve kene tarafından bulaştırılıyor. Şehir merkezlerine gidenler için, özellikle de klimalı odalarda kalıyorlarsa vektör kaynaklı hastalıklara yakalanma riski düşük. Tropik ülkelerin şehir merkezlerine yapılan seyahatlerde sivrisinek ısırması sonucu hastalıklar bulaşabiliyor.

Kırsal alanlara ya da hijyenik standartları düşük yerlere yapılan yolculuklarda ise vektör kaynaklı hastalıklara yakalanma riski daha fazla. Bu nedenle kişisel korunma çok önemli. Akşamları ve geceleri açık havada yapılan etkinlikler sıtma vektörlerine maruz kalma ihtimalini artırıyor. Seyahat sırasında vektörlerden korunmak için seyahat öncesi aşı olunması özellikle öneriliyor. Seyahate çıkmadan 4-6 hafta önce bir doktora danışarak, örneğin gideceğiniz yerde sıtma bulaşma riski varsa antimalarial ilaçlar almak gerekebilir. Sivrisinek ve kene ısırığından korunmak için açık renkli, uzun kollu gömlekler ya da tişörtler, pantolon ve çorap giyilmesi öneriliyor. Cildin açıkta kalan kısımları için de kullanım talimatlarına uygun olarak böcek kovucu kullanmak iyi bir önlem olabilir.

Yorum Gönder

0Yorumlar