Teff Tohumu ve Teff Tohumlu Çayın Faydaları ve Zararları

Teff tahılının en önemli sağlık faydaları arasında kilo verme, dolaşımın artması, adet sorunlarının azaltılması, kemik sağlığının iyileştirilmesi, uygun büyüme ve gelişimin desteklenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, Çölyak hastalarına yardımcı olunması, diyabetik semptomların yönetilmesi, optimize edilmesi sindirim ve kalp sağlığını artırır.

Teff Tahıl Tohumunun Sağlık için Faydaları

Teff Tohumu ve Teff Tohumlu Çayın Faydaları aşağıda sıralanmıştır. Şimdi hep beraber bu faydaları inceleyelim.

Büyümeyi Teşvik Ediyor

Sekiz farklı amino asitle birlikte, lysine denilen az miktarda da dahil olmak üzere, teff büyüme ve gelişme için önemli destek sağlayabilir. Vücudumuzun yaşamları boyunca yeni hücreler, yaşlıları onarması ve genel gelişimi sağlamak için proteine ihtiyacı vardır. Hayvansal proteinler yardımcı olabilirken, vücutlarımız bitkisel proteinleri kendi bileşen amino asitlerine daha kolay ayırabilirler, bu nedenle diyetinizde teff gibi bir şey yapmak sadece vejeteryanlar ve sağlık gıda hayranları için değil herkes için önemlidir. 

Çölyak Desteği

Çölyak hastalığından muzdarip insanların sayısı artmaya devam ettikçe, glüten içeren gıdalara alternatif seçeneklerin olması önemlidir. Çölyak hastalığı (glüten intoleransı), acı çeken insanlar için çok acı verici ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle, özellikle çok besleyici olduğu için, sütlü tahıl gibi glütensiz seçenekler gluteni önleyen insanlar için sağlıklı ve lezzetli seçenekler sunar. 

Sağlıklı Kemikler

Teff çok çeşitli mineral ve besin içerir, ancak kalsiyum açısından gerçekten etkileyici. Kalsiyum kemik büyümesi ve gelişimi için gerekli bir mineraldir ve yaşlandıkça katı kemik mineral yoğunluğuna katkıda bulunur. Eğer osteoporoza (belki de yaşam tarzından dolayı) yatkınsanız veya diyetinizde kalsiyum eksikliği varsa, teff eklemekten çok, yaşınıza göre kemik bütünlüğünüzü korumaya yardımcı olabilir.

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Her ne kadar tahılların zengin mineralleri olsa da, özellikle C vitamini gibi önemli bir vitamin seviyesine sahip oldukları bilinmemektedir.Muhtemelen bildiğiniz gibi C vitamini bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır. Beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini uyarır. Bununla birlikte, C vitamini, aynı zamanda, yeni hücrelerin, kan damarlarının, organların ve kas dokusunun oluşturulması için gerekli olan kolajende de önemli bir bileşendir. Teff tanesinin yüksek protein içeriği ile birlikte, bu yararlı diyet lifinde bulunan C vitamini, genel sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Artan Sirkülasyon

Minerallerden bahsetmek, en alışılmadık derecede yüksek mineral içeriği demir formundadır. Aslında, genellikle anemi hastası olan hastalar için teff önerilir. Demir, kırmızı kan hücrelerimizde kilit bir unsurdur ve vücutta demir eksikliği olduğunda, zayıflık, baş dönmesi, kognitif bozukluk, kas krampları ve baş ağrıları sıklıkla görülür (bunlar aneminin belirtileridir). Dolaşımınızı hızlandırmak ve vücudunuzun önemli organ sistemleri ve bölgelerine oksijenlenmesini arttırmak istiyorsanız, hemen diyetinize biraz teff tane veya injera ekmeği ekleyin!

Diyabet Kontrolü

Genellikle teff tanesinden göz ardı edilen yan faydalardan biri, diyabetiklerin durumlarını yönetmelerine yardımcı olma kabiliyetidir.  İnsülinin kan dolaşımına salınımını yavaşlatmaya yardımcı olarak, teff, diyabet hastalarının dikkatli değilseniz tehlikeli sivri ve dalmaların önlenmesine yardımcı olabilir. Bu kısmen teff tanesinin lif içeriğinden kaynaklanmaktadır, ancak araştırma hala daha erken aşamalarda olmasına rağmen, bu konuda da daha karmaşık kimyasal yollar vardır.

Adet Sorunlarını Giderir

Teff tahıl, nesiller boyunca anti-inflamatuar ve menstrüel olarak yatıştırıcı bir ajan olarak bilinir, bu nedenle ağır adet akışından, şiddetli kramplardan veya aylık olayın diğer fiziksel belirtilerine maruz kalmaya eğilimliyseniz, diyetinize teff katmak, şiddetin azaltılmasına yardımcı olabilir. ve rahatça yaşa.

Sindirim Sağlık artırır

Teff tanesi binlerce yıl boyunca müshil olarak veya en azından sindirim sürecini hızlandırmak için kullanılmıştır. Bu muhtemelen, tahıldaki diyet lifinin yüksek içeriğinden dolayıdır, bu da dışkıyı toplayabilir, peristaltik hareketi uyarır ve bağırsak hareketlerinizin düzenliliğini ve kalitesini arttırır. Diyet lifi aynı zamanda aşırı omega-6 yağ asitlerini ortadan kaldırarak vücuttaki kolesterol seviyelerini dengeleyebilir, ayrıca kabızlığı, şişmeyi, krampları ve daha ciddi gastrointestinal sorunları giderir.

Enerji Üretimini Destekler

Teff tanesinde yüksek konsantrasyonlarda bulunan bir başka mineral de, enerji üretimi, büyüme ve onarım, enzimatik reaksiyonlar, sinir sistemi fonksiyonu ve kırmızı kan hücresi oluşumu dahil olmak üzere vücudumuzda önemli rol oynayan bakırdır. Uygun bakır seviyeleri olmadan, vücudumuzun sistemlerinin çoğu başarısız olmaya başlayacaktır, bu nedenle teff ile bir bakır takviye eklemek asla kötü bir fikir değildir.

Sağlıklı kalp

Son fakat en önemlisi, teff tane kalp sağlığı için çok yararlı olduğu gösterilmiştir. Düşük sodyum içeriği vücudun atardamarları fazla tıkamasını ve tahılların araştırma çalışmalarında kan basıncını etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir. Bu, kalp krizi veya felç geçirme olasılığınızı azaltabilir ve kardiyovasküler sisteminizdeki genel yükü azaltabilir.

Son Uyarı

Teff tanesinin bilinen herhangi bir alerjenik yapısı yoktur ve herhangi bir tutarlılıkla yan etkileri bildirilmemiştir.

Yorum Gönder

0Yorumlar