Polyannacılık nedir?

Eleanor H. Porter 1913 senesinde Pollyanna adlı eserini piyasaya sürdüğünde Polyannacılık akımını başlatacağını muhtemelen bilmiyordu. Kitapta bahsedilen mutluluk oyunu yıllar içinde felsefecilerin, kişisel gelişim uzmanlarının veya psikologların tartışma konusu olmuştur.

Peki nedir bu mutluluk oyunu ?
Mutluluk oyunu elinde olanın farkında olup bunu değerlendirmesini bilmek, yokluk ve çaresizlik karşısında çaresizlik girdabına düşmemektir.
Kişisel gelişim uzmanları mutluluk oyunu üzerine kurulu Polyannacılık felsefesini fazla iyimser bulsalar da günümüze kadar tartışılagelmesi bu felsefenin bir miktar doğru yol üzerinde olduğunu göstermekedir.

Kitapta Polyanna ayaklarını kaybedince okumaya eskisine nazaran daha fazla vakit bulabileceğini düşünerek sevinir. Ayaklarını kaybedince kim böyle sudan bir sebeple mutlu olur ki ? Polyanna mutlu olmuştur ama ya gerçek hayat.
Eksi ve artılarıyla Polyannacılık hep aklın bir yerlerinde kendine yer bulmuştur. Hatta psikolojideki savunma mekanizmaları arasında da girmiştir. Bkz Psikolojide Polyannacılık nedir?

Yorum Gönder

0Yorumlar