Patlamış Mısır'ın (Popcorn) 5 Şaşırtıcı Faydası

Patlamış mısır sadece sinema salonları ve evde rahat geceler için lezzetli bir atıştırmalık gibi görünebilir, ancak çoğu insanın hiç duymadığı patlamış mısırın faydaları vardır.
Bu yazımız da patlamış mısır faydalı mı zararlı mı konusunda bilgiler vereceğiz.
Patlamış mısırın sağlığa faydaları arasında kan şekerini düzenleme, kolesterol seviyelerini düşürme, sindirim sürecini iyileştirme, osteoporozu koruma, kanseri önleme, bilişsel gerilemeyi önleme, erken yaşlanmayı önleme ve kilo vermenize yardımcı olma bulunmaktadır.

Patlamış Mısır Besin Değerleri

Patlamış mısırın sağlık yararları, esas olarak etkileyici lif içeriği, polifenolik bileşikler, antioksidan, B vitamini kompleksi, manganez ve magnezyum içeriğinden dolayıdır. Bu önemli besinlerin patlamış mısırın atıştırma alışkanlıklarınız için nasıl sağlıklı bir seçim yaptığını inceleyelim!

Patlamış Mısırın Faydaları

Patlamış mısır yemek, aşağıdaki yazılanlar gibi birçok fayda ile birlikte enerji sağlar:

Patlamış Mısır'ın (Popcorn) 5 Şaşırtıcı Faydası

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur:

Patlamış mısırın, endosperm, germ ve kepek içeren tanelerin atası olan tam bir tane olduğunu anlamak önemlidir. Bu, bütün bu hayati parçaların üçünü de içeren tam tahıl gevreği, pirinç ve ekmeğe benzer. Patlamış mısır doğal bir tam tahıl olduğu için, kepekten elde edilen tüm lifleri içerir, mineralleri, B kompleks vitaminleri ve orada depolanan E vitamini. Sindirim açısından, yüksek lif içeriği vücudunuzu “düzenli” tutar, yani bağırsak hareketleriniz sindirim sisteminiz boyunca yumuşak ve hızlı hareket eder ve kabızlık gibi durumlardan kaçınılır. Fiber, pürüzsüz bağırsak kaslarının peristaltik hareketini uyarır ve sindirim sisteminin tüm sindirim sistemini sağlıklı tutmaya yardımcı olan sindirim sularının salgılanmasına neden olur.

Kolesterol Seviyesini düşürür:

Lif, vücut içinde başka bir yararlı şekilde işlev görür ve kepekli tahıllar, kan damarlarının ve arterlerin duvarlarından fazla kolesterolü çıkarabilen ve böylece genel kolesterol seviyenizi azaltan ve ateroskleroz gibi tehlikeli kardiyovasküler durum olasılığını azaltan lif türünü içerir. kalp krizi ve felç. Bu aynı zamanda, kalp sisteminin tıkanmış damarlar ve atardamarlar yoluyla kanı hareket ettirmek için çok fazla çalışmasına gerek duymadığından, kalp sistemi üzerindeki baskıyı da azaltır.

Kan şekerini kontrol eder:

Lifin üçüncü hayati rolü, vücuttaki kan şekeri üzerindeki etkisidir. Vücudun bol miktarda lifleri olduğunda, kan şekeri ve insülin düzeylerinin serbest kalması ve yönetimi, düşük lif seviyesine sahip kişilerden daha iyi düzenler. Kan şekerindeki bu dalgalanmaların azaltılması, şeker hastaları için büyük bir avantajdır, bu nedenle bu zor hastalıktan muzdarip olmanız halinde patlamış mısır her zaman bir öneridir.

Kanseri Önler:

Son yıllarda araştırmacılar, patlamış mısır içinde inanılmaz derecede büyük miktarda antioksidan kapasite bulmak için şok olmuşlardır. Göreceli olarak sağlıksız bir abur cubur olarak kabul edilirdi, ama şimdi patlamış mısır gövdesinin vücudunuza koyabileceğiniz daha güçlü antioksidanlardan biri olan çok miktarda polifenolik bileşik içerdiği anlaşılıyor.

Yaşlanmayı Geciktirir:

Serbest radikaller kanserden çok daha fazla zarar verirler; Kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, maküler dejenerasyon ve körlük, kas güçsüzlüğü, bilişsel gerileme, osteoporoz, Alzheimer hastalığı, demans, saç dökülmesi ve genellikle yapmadığımız diğer birçok şey gibi yaşa bağlı semptomlarla yakından ilişkilidir. yaşlandıkça sabırsızlıkla bekliyorum. Patlamış mısır, serbest radikallerin bu etkileriyle mücadele eden güçlü antioksidanlar sayesinde yaşlılığınıza sağlıklı ve mutlu hissetmenizi sağlar.

Kilo vermeye yardımcıdır:

Normal bir bardak patlamış mısır, aynı miktarda yağlı patates cipsinden yaklaşık 5 kat daha az olan sadece 30 kalori içerir. Dahası, patlamış mısırdaki lif içeriği sizi tam olarak hissettirir ve açlık hormonunun açılmasını engeller, grelin. Bu, aşırı yemeyi önleyebilir ve şişkinlikle ve zayıfla mücadele eden insanları, yeterince yemek yemediklerini hissettirmeden koruyabilir. Patlamış mısır da doymuş yağlarda çok düşüktür ve doğal yağları vücutta öncelikle sağlıklı ve esansiyeldir.

UYARILAR: Patlamış mısır kesinlikle sağlıklı bir atıştırmalık gibi gözüküyor, ama insanların büyük çoğunluğu bunu tuz, tereyağı ya da diğer soslarda kullanıyorlar ki bu da patlamış mısırın vücut üzerinde sahip olabileceği olumlu etkiyi ortadan kaldırıyor. Ayrıca, genellikle tereyağı ve tuz olduğu için önceden paketlenmiş mikrodalga patlamış mısırdan kaçının. Patlamış mısır patlamaya başladığında, ambalaj malzemesindeki kimyasalların bir kısmı, gövdenin serbest radikallere karşı korunmasında etkisini ciddi ölçüde azaltarak gövdenin fenolik bileşenlerini parçalamakta ya da yok etmektedir.
Bu birkaç uyarıdan sonra, güzel bir film bulun, kendinize büyük bir kase patlamış mısır hazırlayın ve keyfini çıkartın! ;)

Yorum Gönder

0Yorumlar