Neden Hıçkırırız? Limon Suyu İle Hıçkırık Nasıl Geçer?

İlk hıçkırığınızı hatırlıyor musunuz? Aslında bu soru hileli çünkü ilk hıçkırığınız muhtemelen
siz daha annenizin karnındayken yaşandı.

Hıçkırık genelde en olmadık zamanlarda başlayan, rahatsız edici ama yine de hiç müdahale edilmese bile çoğunlukla kısa süren bir durum. Ancak bazen öyle uzun sürdüğü olur ki hıçkırığı geçirmek için bir şeyler denemek zorunda kalırsınız.

Öncelikle, bunu da merak ettiğinizi düşünerek "Hıçkırığın bir faydası mi var mı? Bunu neden yaşıyoruz?" "Neden Hıçkırırız?"sorusunun yanıtıyla başlayalım.
Hayır, vücuda hiçbir fayda sağlamıyor. Hıçkırığın temel sebebi, nefes alırken kullandığımız kasların aniden seri bir şekilde kasılması. Göğüs kasları denilen bu kaslar, diyafram ve kaburga kemiği arasında bulunuyor.

Hıçkırık genelde çok hızlı bir şekilde bir şeyler atıştırır ya da içerken ortaya çıkar. Bunun sebebi, diyaframın hemen altında bulunan midenin aniden şişmesi. Bu durum diyaframda, nefes alırken yaşanan kasılma gibi bir tepki oluşturabiliyor. Hıçkırırken çıkardığımız ses ise ses tellerinin sıkışarak kapanması yüzünden oluşuyor.

Bazen de beyinden bu bölgedeki kaslara uzanan sinir yollarında gerçekleşen beklenmedik bir duruma karşı tepki olarak hıçkırırız. Bu da örneğin ani isi değişimleri ya da duygusal değişimler karşısında ortaya çıkabilir.
Peki nasıl oluyor da limon suyu hıçkırığı hemen sonlandırabiliyor? Aslinda bu herkeste, her zaman işe yarayan bir çözüm değil. Ve bilimsel bir dayanağı da yok. Fakat limonun hıçkırıklarını kestiğini söyleyenlere güvenerek, sizin için kısa bir araştırma yaptık.

Beyinden mideye dek uzanan vagus siniri adlı yapı, nefes alıp verme ve yutkunmayı yönetiyor. Hıçkırık, vagus sinirini de kapsayan bir süreç. Dolayısıyla vagusa müdahale etmek hıçkırığı sonlandırabilir. Bu sinirin uyarılması, beyne sinyal ileterek, karşılaştığı ani ve yeni durumu bildirmesini sağlıyor. Böylece beyin de bu beklenmedik durumu çözmek için harekete geçiyor. İşte hıçkırığa limon suyu gibi çok ekşi ya da dondurma gibi çok soğuk bir şeyle müdahale edilmesinin sebebi de bu. Beynin karşılaştığı bu yeni sorun, hıçkırığı yaratan olaylar zincirini sonlandırabilir.

Vagus sinirini uyarmak istiyorsanız ayrıca kapalı göz yuvarına hafifçe bastırmak, dilinizin ucunu parmaklarınızla tutup biraz dışa doğru çekmek ya da parmaklarınızı kulaklarınıza sokup baskı yapmanız da işe yarayabilir. Çünkü bunların hepsi limon suyunun başardığı şeyi yapıp, vagusu rahatsız ediyor.

Yorum Gönder

0Yorumlar