MANAVGAT - Gezi Rehberi Nasıl Gidilir, Manavgat Gezilecek Yerler

MANAVGAT'a Nasıl Gidilir?

Antalya ve Alanya'dan minibüslerle Manavgat'a ulaşılıyor. İlçeden Manavgat Şelalesi, Side, Sorgun gibi tarihi ve turistik yerlere karşılıklı dolmuş seferleri de var. Ünlü Manavgat Şelalesi'ne Manavgat'tan kalkan dolmuşlarla gidiliyor.

MANAVGAT Gezilecek Yerler?

İlçenin doğal güzelliklerini Manavgat Çayı'nı takip eden bir gezi rotasıyla görmeniz mümkün. Manavgat Çayı'nın yolculuğunu başlangıç noktasından itibaren takip etmek isteyenler için ilk durak Gümüşdamla Köyü. Gümüşdamla (Zilan) Köyü'ne Antalya'nın ilçesi Akseki'nin Beyşehir yolu üzerindeki Cevizli kasabasından ulaşılıyor. Alihoca Suyu adı verilen çayın ilk kaynağını görmek için köyden yanınıza bir rehber almanız gerekiyor. Kaynağa orman yollarından geçerek bir kilometrelik yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Ancak köyün içme suyu bu kaynaklardan alındığı için artık pınarlar betonla kaplı. Kaynaktan bir iki kilometre aşağıdaki Tarzan'ın Yeri adı verilen balık çiftliğinde öğle yemeği molası verebilirsiniz. 

Araba ile köyden geldiğiniz yöne geri dönüp Zilan Kapısı üzerinden Üzümdere Vadisi'ne giden yolu takip edin. Pamuklu Köprüsü'nü geçtikten birkaç kilometre sonra çayın önemli kaynaklarından Karapınar'ı görebilirsiniz. Burası derin bir vadi ve yer yer kanyonlar var. Bu noktadan sonra nehri takip ederek yola devam edebiliyorsunuz. Bu yol üzerinde yine alabalık çiftlikleri bulunuyor. Üzümdere Köyü'nden geçen bu vadi "alabalık vadisi" olarak da biliniyor. Alabalık yiyebileceğiniz çok güzel tesisler mevcut. 
Vadiden sonra Gödene Boğazı başlıyor. Ancak burada yol olmadığı için nehir yakından takip edilemiyor. İbradiya geri dönülüyor. İbradı mimari dokusunu koruyan nadir beldelerden biri. Burada Belediye Oteli'nde kalabilirsiniz. İbradı'dan Manavgat yoluna devam ederken Ormana'ya geliyoruz. Burası da ziyaret edilmesi gereken şirin bir kasaba.

Daha sonra yol sizi Ürünlü Köyü'ne getirecek. Köyde "düğme evler" adı verilen evleri gezebilirsiniz. Altınbeşik Mağarası'na bu köy üzerinden gidiliyor. Köyden başlayan yeni araç yolu mağaraya kadar gidiyor. Mağara ziyarete açık. Mağaranın içindeki gölcüğü sandallarla dolaşabiliyorsunuzrunden sonra Manavgat'a kadar yol devam ediyor. Kanyonların üst bölümünden geçerek Manavgat'a kadar giden bu yol yapılan barajlar nedeniyle nehrin vadisinden ayrılıp döne dolaşa Oymapınar Barajı'na geliyor. Baraj gölünde gezi yapılabiliyor. Kanyonlarin içine kadar giren gölde macera dolu bir gezinti yapabilirsiniz. Buradan sonraki durağımız ise Manavgat Barajı

Çevresinde birçok yeme içme tesisi bulunuyor. Oymapınar Köyü arazisinde Side sukemerleri de ziyaret edilebilir. Yolunuzun üzerindeki Seleukia antik kentine bir gezi yapabilirsiniz. Antik kent dönüşünde Manavgat'ın Naras Koyu üzerindeki antik köprü Naras'ı görmeden geçmeyin. Bundan sonra yol nehir boyu devam ediyor ve kısa bir süre sonra şelaleye varıyor. Şelaleyi ziyaret etmek için bilet almak gerekiyor. Çay Manavgat ilçesinin içinden geçiyor. Nehir kenarlarında çay bahçeleri ve lokantalar var. Çay Akdeniz'e dökülmeden önce bir süre denize paralel olarak akışını sürdürüyor. Burada araç girişine izin verilmiyor. Bir tarafı deniz diğer tarafı çay olan kumsal boyunca birkaç kilometre yürüyerek Manavgat'ın 93 kilometre süren yolculuğunu tamamladığı son noktayı görebiliyorsunuz. Manavgat'tan hareket eden gezi tekneleri ile Side'ye kadar gitmek mümkün.

ÖNEMLİ TELEFONLAR 

Manavgat Bel. 242-746 13 93 
Devlet Hast. 242-746 11 17 
Emniyet Md. 242-746 32 21 
www.manavgat.bel.tr

Yorum Gönder

0Yorumlar