KÜÇÜKKUYU ve KAZ DAĞLARI Nerede? Gezilecek Yerler!

Kazdağı eteğindeki köyler,taş evlerin restore edilip, konaklama tesisi olarak hizmet vermesiyle gözde tatil yerleri arasına girdi.

KÜÇÜKKUYU ve KAZ DAĞLARI GEZİLECEK YERLER

Kazdağı Milli Parkı: Kazdağı kütlesinin güneye bakan yamacında 21 bin 452 hektarlık bir alanı kapsıyor. Güneyde Edremit Körfezi, doğuda Zeytinli Çayı, kuzeyde Karamenderes Çayı ve batıda Mıhlı Çayı arasında yer alır. Tahtakuşlar yol ayrımını geçtikten sonra Güre üzerinden çok rahat bir şekilde Zeytinli'deki ön tanıtım bürosuna gidebilirsiniz. Güre- Zeytinli Köyü arası 6.1 kilometre. Milli park sınırları içinde 800'den fazla bitki türü bulunuyor. Milli park özellikle bitki, kuş ve memeli hayvan türleri açısından çok zengin. Alanın milli park ilan edilmesi ve avlanmanın yasaklanmasıyla yaban hayvanı sayısında artış görüldü. Alanda bulunan 37 bitki taksonu endemik olup bu türlerden dokuzu tüm dünyada sadece Kaz Dağları'nda görülüyor.
Kazdağı köknari (Abies nordmanniana equi-trojana) bu türlerden en iyi bilineni. Milli parkta boz ayı (Ursus arctos), kurt (Canis lupus), karaca (Capreolus capreolus), tilki (Vulpes vulpes), porsuk (Meles meles), sansar (Martes sp.) gibi büyük memeli hayvanlar yaşıyor. Alanda bulunan kuşların başında kaya kartalı (Aquila chrysaetos), puhu (Bubo bubo) ve Anadolu Sivacısı (Sitta krueperi) türleri geliyor.
Milli park girişinde kaybolmaları önlemek için koruma amaçlı bir rehber alınması zorunlu tutuluyor. Milli park mahalli yetkililerinin göstereceği kontrollü noktalarda çadırlı konaklama yapılabiliyor. Kazdağı Milli Parkı Telefon; 266-373 14 80

Kaz Dağları'nda Trekking: Kaz Dağları'nın Alpler'den sonra dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip dağlar olduğu söyleniyor. Trekking rotalarının bir kısmı serin kanyonlarda yapılırken bir kısmı da dağın yamaçlarından zirveye kadar uzanıyor. Bu kanyonların içinde en rağbet gören Şahin Deresi Kanyonu. Bazı etaplar çok tehlikeli olduğu için rehbersiz girilmesine izin verilmiyor.
Çamlıbel Köyü'nden yola çıkılan rota kimi zaman düz, kimi zaman da inişli çıkışlı. 10 kilometrelik parkurda Sutüven Şelalesi ve Hasanboğuldu da bulunuyor. Tahtakuşlar-Kapak11-Dumanlı-Tavşanoynaği-Sarıkız Tepe parkuru Kaz Dağları'nın en zorlu ama çok zevkli bir parkuru.

Sarıkız Tepesi: Zeytinlik Köyü'nün kuzey çıkışındaki yoldan sağa sapıldığında 30 kilometre sonra ulaşılıyor. Adakların adandığı bir türbe bulunmaktadır.

Hasanboğuldu: Edremit Akçay yolundan 5.5 kilometre sonra sağa dönülen yol Zeytinlik'e gidiyor. Zeytinlik Köyü'nün kuzey çıkışında yol ikiye ayrılıyor. Soldaki yoldan Sütüven Şelalesi ve irili ufaklı göletlerin olduğu Hasanboğuldu'ya gidiliyor.

Adatepe Zeytinyağı Fabrika ve Müzesi: Zeytinyağı müzesi, ziyaretçilerine hem kuru baskı tekniğiyle zeytinyağı üretiminin nasıl yapıldığını gösteriyor, hem de zeytinyağı ve sabun üretimiyle ilgili çeşitli araç gereçler fabrika binasında sergileniyor. Ayrıca taş baskı tekniğiyle üretime devam ediliyor. Adatepe Zeytinyağı Müzesi Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde Küçükkuyu kasabasının girişinde yer alıyor.

Zeus Sunağı: Küçükkuyu Petrol Ofisi'nden yukarı yönelen bir yoldan 3 km. çıkılınca ulaşılıyor. Köyün girişinde, yolun sağından çıkılan 250 metrelik bir tepe üzerinde yer alan sunak, Zeus'un Truva savaşlarını seyrettiği yer olarak bilinir. 
Kayaya oyma merdivenli, küçük taş odasıyla Edremit Körfezi'ni kuşbakışı seyretmek için ideal.

Yeşilyurt Köyü: Kazdağı eteklerinde yamaca kurulu olan köy deniz kıyısına 3 kilometre mesafede. Restore edilen taş evlerde konaklayabilirsiniz.

Tahtakuşlar Etnografya Galerisi: Türkiye'de ilk kez bir köyde kurulan etnografya ve sanat galerisi olma özelliğini taşıyan galeri, Edremit'e 17 kilometre, Akçay'a 5 kilometre mesafede yer alıyor.
Orta Asya'dan Türkiye'ye göç eden boyların ilginç ve özgün kültür varlıkları, giyim eşyaları, aletleri, halıları ve çadırları; sanat galerisinde ise her tür sanat yapıları yıl boyunca sergileniyor. 
Tahtakuşlar Etnografya Galerisi Telefon:266-387 33 40

Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin kurduğu Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi, gece ve gündüzün eşitlendiği 21 Mart 2010 tarihinde açıldı. Merkez Kaz Dağları eteklerinde, Küçükkuyu'da bulunuyor. "Yaşam Okulu'nda yaşamın döngüleri, doğanın dili, tüketmeden yaşamanın sırları ve daha birçok konuya değiniliyor. www.camtepe.org

KÜÇÜKKUYU ÖNEMLİ TELEFONLAR 

Belediye 286-752 50 54 
Küçükkuyu Sağlık Ocağı 286-752 52 75 
Jandarma 286-752 50 28 
www.kucukkuyu.bel.tr

Yorum Gönder

0Yorumlar