KONKORDATO NEDİR?

Son dönemlerde konkordato kelimesini sıkça duyar olduk, peki konkordato nedir, konkordato ilanı ve konkordato ilan etmek ne demek ve konkordato şartları ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.
konkordato nedir, konkordato ilanı, konkordato ilan etmek ne demek, konkordato şartları
KONKORDATO NEDİR : Borçlunun borçlarını ödeme konusunda alacaklılarıyla yaptığı anlaşma.
İflas etmiş tüccar ya da borçları nedeniyle icraca izlenen borçlu, bir konkordato önerisi hazırlar ve ayrıntılı bir bilanço ekleyerek borçlarını ödemeyi önerir.
Konkordato şartları;
konkordato önerisinde borçların yüzde kaçının ödeneceği bildirilir. Bu oran iflas etmemiş borçlularda %50'den az olamaz. İflas içi konkordatoda bu koşul yoktur. İcra Tetkik Merci'ne verilen bu öneri uygun görülürse borçluya iki aylık konkordato süresi verilir. Bu süre içinde borçlu aleyhine yapılan icra kovuşturmaları durur. İcra tarafından atanan konkordato komiseri alacaklılarla ilk toplantıyı yapar.
Alacaklıların çoğunluğu konkordatoyu kabul ederse borç, bu toplantıda saptanan yöntem ve miktarlara göre ödenir. Yüzde ya da indirim konkordatosu denen bu yolla borçlu, borçlarının bir bölumünden kurtulur ve kalanını kendisi için uygun bir ödeme planına bağlatmış olur. Borçlu ve alacaklılar konkordatoya kendi aralarında da karar verebilir. Vade konkordatosu denen bu anlaşmayla borçluya ödeme için yeni bir süre verilir.

Yorum Gönder

0Yorumlar