JPEG Nedir?

JPEG, Joint Photographic Experts Group tarafından standartlaştırılmış sayısal bir görüntü kodlama biçimidir. 1994 yılında ISO 10918-1 adıyla standartlaşmıştır.

JPEG Nedir?

JPEG standardında görüntü saklayan dosya biçimi JPEG olarak adlandırılıyor. Bu dosyalar genellikle .jpg, .jpe ya da .jfif uzantılı olur, ancak daha çok .jpg uzantısı kullanılıyor. JPEG standardı, sadece görüntünün nasıl kodlanacağını tanımlar, görüntünün herhangi bir saklama ortamında depolanma biçimini belirlemez. JPEG olarak bildiğimiz dosya biçimi, Independent JPEG Group adlı başka bir grubun JFIF (JPEG File Interchange Format) adlı standardı tarafından da tanımlanmıştır. Bu dosya biçimi, İnternet üzerinden görüntü iletmek ve görüntüyü saklamak için en popüler dosya biçimi olmuştur. JPEG / JFIF formatı, web için gerçekten de başarılı bir depolama ve veri transfer yapısına sahiptir.
Çünkü bu işi yapan GIF formatı sadece 256 rengi desteklediğinden yetersiz kalmaktadır. PNG’nin görüntü kalitesi daha iyi olsa da web için yeterli boyut optimizasyonunu yapamadığı için büyük boyutlu resimler ortaya çıkmaktadır. Bu da resimlerin web için kullanılacağı durumlarda da JPEG’i kullanışlı ve tercih edilir bir format haline getirmektedir.

Yorum Gönder

0Yorumlar