İyi bir üniversite, bölüm ve yabancı dilin önemi

İyi bir üniversite, bölüm ve yabancı dilin önemi "İyi bir üniversite veya iyi bir bölüm" her öğrencinin hayalidir. YKS'ye hazırlık sürecinde ders programı hazırlamadan önce kendinize sormanız gereken sorular olmalı. Bu sorulara göre planınızı yapıp hedefinize ulaşmak için olağan gücünüzle çalışmalısınız. Bu makaleyi mezuna kalmış ardından istediği bölümü kazanmış, üniversite mezunu olduktan sonra özel sektörü denemiş ve özel sektörün acımasızlığını görerek devlet memuru olabilmek için gecesini gündüzünü kütüphanede geçirmiş bir abiniz olarak yazıyorum. Yazacaklarımı bu sebeple dikkatle okuyacağınızı ümit ediyorum.

İYİ BİR ÜNİVERSİTE

ODTÜ, Boğaziçi, YTÜ, İTÜ, İstanbul, Marmara, Ankara, Gazi, Hacettepe, Ege, Dokuz Eylül... En fazla tercih edilen üniversiteler. En fazla tercih edilme sebepleri söz konusu üniversitelerin Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinde yer alması, akademik kadrolarının iyi oluşu, ülkemizin en eski üniversiteleri arasında yer alması olarak sayabiliriz. Gerçekten de iyi bir meslek sahibi olabilmek için iyi bir üniversiteden mezun olmanın avantajı çok yüksek. Özel sektörde mezun olduğunuz üniversitenin artısını fazlasıyla göreceksiniz. Bilkent, Bahçeşehir, Koç, Sabancı gibi isim yapmış çok iyi eğitime sahip olan vakıf üniversiteleri de mevcut. Üstelik vakıf üniversitelerinde kendinizi geliştirmek için çok fazla imkan da bulunmakta. Özel sektörde iyi bir konumda iş bulmak için kesinlikle iyi bir yabancı diliniz olmalı.

İYİ BİR BÖLÜM

"İyi bir bölüm" devlet kadroları açısından şanstır. Genellikle iyi bölümden anladığımız çok kolay işe girebileceğimiz bölümdür. En azından ailelerimizin bakış açısı bu şekilde. Şans diyorum çünkü bir anda devlet kadrolarında yeni bir iş alanı açıldığında x bölümü rağbet görüyor ancak 4-5 sene sonra o bölüm mezunlarının alımı duruyor. Benim üniversiteye hazırlandığım dönemde PDR çok popüler bir bölümdü. KPSS'den çok düşük puanla atanıyorlardı. Ancak şu an 80+ puanla bile atanmak çok güç. Bu yüzden işinizi şansa bırakmamalısınız. Yapmak istediğiniz meslekle alakalı bir bölüm seçin. Bu noktada kendinizi ölçün, hangi mesleği yapabileceğinizi, neye yatkın olduğunuzu belirleyin. İyi bir bölüm iyi bir üniversiteyle birleşince iyi bir işe girme ihtimaliniz de artar. Lisans taban puanları bağlantısından geçtiğimiz yıla ait taban puanlarını görebilirsiniz. Üniversitelerin bölüm bazlı taban puanlarını görerek tercih listenizi şimdiden oluşturabilirsiniz. Örneğin çağımızın en önemli aleti bilgisayar. SAY öğrencileri listesine bilgisayar mühendisliği programını yazabilir. https://www.unibilgi.net/universite-taban-puanlari/lisans/bilgisayar-muhendisligi-taban-puanlari-ve-basari-siralamalari/ linkinden Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları tablosunu görebilirsiniz.

YABANCI DİLİN ÖNEMİ

Her yıl üniversite sınavlarına 2 milyona yakın aday giriyor. Rekabet arttıkça istediğiniz bölüme girme olasılığınız azalıyor. Tabi bu durum yeni açılan vakıf & devlet üniversiteleriyle dengelense de üniversiteden mezun olduktan sonra bu durumun dezavantajını yaşıyorsunuz. Her açıdan rakiplerinizden bir adım önde olmak için çalışmalısınız. İyi bir üniversite, iyi bir bölüm, sosyallik, enstrüman merakı ve en önemlisi iyi bir yabancı dil. Devlet kadrolarında iyi bir pozisyonda olabilmek için YDS'den en az 70 puan almak gerek. Özel sektörde de YDS, TOEFL ile birlikte konuşma becerinizin de olması gerekiyor. Her şeyin iyisini istiyorsanız siz de iyi olmak zorundasınız. Artık iyi bölüm olarak tabir ettiğimiz çoğu bölüm %30 veya %100 İngilizce eğitim veriyor.

Yorum Gönder

0Yorumlar