İki yüzyıllık Kütahya seramikleri

Sadberk Hanım Müzesi’nin koleksiyonunda yer alan değişik formlara sahip 274 adet Kütahya üretimi çini ve seramik geçtiğimiz Mart ayında “Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu” adlı sergiyle ziyarete açıldı. 25 Kasım 2018’e kadar ziyaret edilebilen sergi, eski çağlardan günümüze kadar seramik üretiminin devam ettiği Kütahya’da üretilen çini ve seramik örneklerinden oluşuyor. Serginin küratörlüğünü Hülya Bilgi ve İdil Zanbak Vermeersch üstleniyor.

Sadberk Hanım Müzesi’nde Osmanlı çini ve seramik sanatının başlıca üç merkezi olan İznik, Kütahya ve Çanakkale atölyelerinde 15’inci yüzyıldan 20’nci yüzyıla kadar yapılan eserler bulunuyor. Bu eserler arasından sergi için yapılan seçki 18’inci yüzyıldan itibaren Kütahya’da üretilen çini ve seramik örneklerinin kronolojik bir düzenle görülmesini sağlıyor. 1979 yılında Kütahya’da yapılan altyapı çalışması sırasında bulunan seramikler, şehirdeki üretimin İznik’le paralel devam etmiş olduğunu göstermişti.
Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu” sergisi bu şehirdeki seramik ve çini üretiminin hem sanatsal, hem de zanaat olarak anlaşılmasına olanak sağlarken desen ve form çeşitliliğini, hamur ve sır kalitesini gözler önüne seriyor...

Yorum Gönder

0Yorumlar