Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar

Hayvanlardan insanlara pek çok enfeksiyon bulaşabiliyor. Hayvan ısırıkları ve hayvanların vücut sıvıları, dışkıları ile temas, enfeksiyon taşıyan bir hayvanın etini ve sütünü tüketmek enfeksiyonlara neden olabiliyor.

Bu enfeksiyon riskini azaltmanın yolu ise enfeksiyonlu olabilecek hayvanlarla yakın temastan kaçınmak. Özellikle de çocukların hayvanlara yaklaşmaması ve dokunması konusunda dikkat gerekiyor. Kuduz, tularemi, bruselloz ve bazı viral hemorajik ateşler hayvanların neden olduğu hastalıklara örnek olarak verilebilir.

Hayvan ısırıkları sonucu başımıza gelebilecek en önemli sağlık sorunu kuduz. Kuduz denince aklımıza ilk olarak köpeklerden bulaşabileceği gelse de başka birçok memeli türü de kuduz virüsü taşıyabilir. Tropikal ve subtropikal bölgelere, çöllere gidecek kişiler için zehirli yılanlar, akrepler ve örümcekler tehdit oluşturabilir.
Zehirli bir yılan, akrep ya da örümcek tarafından ısırılma durumunda kişi en yakın sağlık kurumununa götürülmeli. Ayrıca zehirli yılanlar, akrepler ve örümceklerin olabileceği yerlerde çıplak ayakla yürümemek, terlik yerine bot ya da kapalı ayakkabı ve pantolon giymek korunmaya yardımcı olacaktır.

Yorum Gönder

0Yorumlar