Dünya'daki En Soğuk Yerler

Dünya'daki En Soğuk Yer acaba neresi? En yüksek dağların tepesi mi, yoksa kutuplarda bir yer mi? Dünyadaki en soğuk yer neresi?

Dünya'daki en soğuk yer, Güney Kutup Bölgesi'dir. Kral penguenlerine ev sahipliği yapan bu yer yani Antarktika... Antartika da bulunan 3.800 metre yüksekliğinde ki Fuji Tepesinde 2010 yılının Ağustos ayında yapılan ölçümlerde sıcaklığın  - 93 derecenin olduğu görülmüştür. Bu soğukluğun sadece tepenin yüksek olmasından kaynaklandığını düşünmeyin: Antarktika'da deniz seviyesi sınırında olsanız bile Dünya'nın en soğuk yerindesiniz demektir. :)

Şöyle söyleyelim; Antarktika'da Güneş ışıklarının 120 bin yıldır uğramadığı yerler var. Örneğin Whillans Gölü böyle yerlerden biri. Sadece 2 metre derinliğinde olan bu göl, 800 metrelik bir buzulun altında kalmış ve ancak Dünya'nın iç katmanlarından yayılan sıcaklıkla ısınabiliyor. Ama tamamen zifiri karanlığa gömülmüş bu gölde bile yaşam var. Tabii tek hücreliler seviyesinde.

Antarktika'da tedirgin olmanız sadece soğuğu değildir. Rüzdarlarda ciddi bir sorundur. Bu bölgede saatte 320 km hıza ulaşabilen fırtınalar ölçüldü.
Gelelim en soğuk ikinci yere! Tabii ki Alaska. Alaska'daki McKinley Dağı'nda sıcaklığın -73,8 dereceye düşebildiği biliniyor.
Onu da Sibirya takip ediyor. Kutup bölgesine yakın olan Verkhoyansk zaten kurtların hakimiyetinde olan bir bölge. Burada ölçülen rekor sıcaklıksa -69,8 derece.

Grönland ise 4. sırada. 1991 yılında -69,4 derecelik rekoru kırdı.
Ve 5. sırada Kanada var. Yukon bölgesindeki Snag kasabasında -62,7 derecelik dondurucu soğuklar yaşanabiliyor.

Yorum Gönder

0Yorumlar