BEYNİNİN BİR KISMINI KAYBEDEN ÇOCUĞUN İNANILMAZ HİKAYESİ

Geçenlerde bir dergide karşılaştığım ve beynin en zor durumlarda bile kendini onarmak için mucizevi bir şekilde nasıl çözümler üretebildiğine dair bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

İnsan beyninde bulunan görsel algı sistemi, beyinde oluşan sorunlarda yada beyin önemli bir bölümünü kaybetse bile işlevine devam edebiliyor.

Bunun en canlı örneği, Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacılarının raporladığı bir örnek vakada görülebiliyor. Beyninin görsel sistemi zarar görmüş 7 yaşındaki bir çocuğun mucizevi durumunu açığa serdi. Beyninin sağ yarım küresinin bir kısmı, geçirdiği nöbetlere son vermek amacıyla ameliyatla çıkarılan U.D. adlı çocuk, operasyon sonrasında sol göze dair görme duyusunu yitirdiği halde, beyninin sol yarım küresi bu hasarı onarmak için fazladan çaba gösterdi ve yeni bağlantılar kurarak görme duyusunu iyileştirmeyi başardı.

Beynin hasarlı bölümünde gerçekleşmesi gereken görevleri farklı birimlerin üstlenmesiyle ortaya çıkan bu olağanüstü durum sayesinde tekrar 180 derecelik görüş açısına kavuşan U.D. örneği, beynimizin kendini onarmak için inanılmaz çözümler geliştirebildiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Yorum Gönder

0Yorumlar