At Sütünün 5 İnanılmaz Faydası

At sütü içmek çoğu insanın hiç düşünmediği bir şeydir, ancak dünyanın bazı bölgelerinde bu uygulama oldukça yaygındır ve sağlık için inanılmaz faydaları vardır.

At sütü nedir?

At sütü, isminden de anlaşılacağı gibi, bir dişi attan alınan süttür, bu yüzden genellikle kısrak sütü denir. Bazı Avrupa ülkelerinde, piyasalarda ve mağazalarda bulunan süt tozu hali mevcuttur ve kısrak sütünü sıvı halde görmek oldukça nadirdir. İnek sütü, keçi sütü, soya sütü ve pirinç sütü gibi diğer süt seçeneklerinin yaygınlığı nedeniyle, at sütü az tercih edilen seçenektir. Bu tür sütlerin mevcudiyeti, bazı Avrupa ve Amerika ülkelerinde de yasaktır.

Geleneksel olarak, kısrak sütü birçok kültür için çok önemliydi ve belirli bölgelerde doğal iyileşmenin önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, bu süt alternatifinde popülaritesinin artmasıyla sonuçlanan, at sütünde çok sayıda etkileyici besin bileşeni vardır. Unutulmaması gereken bir şey, kısrak sütünün inek sütünden daha yüksek seviyelerde laktoz içermesidir, bu yüzden laktoz intoleransı olan insanlar için güvenli bir alternatif değildir. Öte yandan, at sütünde daha az kazein bulunur, bu da sindirimi kolaylaştırır.

At Sütünün Besin Değerleri

At sütünün besin bileşenleri çok yüksek A vitamini, B ailesi vitaminleri, C vitamini ve E vitamini içerir. Aslında, bu besinler inek sütünden daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur. At sütü de önemli miktarda potasyum, demir, kalsiyum ve magnezyum sağlar.

Kısrak sütünde sadece 7 ons'ta yaklaşık 88 kalori bulunurken, aynı miktarda inek sütünde yaklaşık 130 kalori vardır. Bu özel süt de yağda oldukça düşüktür ve içerdiği yağın çoğu tekli doymamış yağdır.

At Sütü Faydaları Nelerdir?

At sütü faydaları arasında en belirgin olanları 
  • egzama semptomlarının iyileştirilmesi, 
  • vücudu detoksifiye etmek, 
  • sindirime yardımcı olmak, 
  • kemik yoğunluğunu arttırmak, 
  • kalbi korumak ve 
  • vücuttaki iltihabı azaltmak 
gibi faydaları bulunmaktadır.

Yorum Gönder

0Yorumlar