YEDİGÖLLER; Renk Cümbüşü

Ardı ardına, birbirine sadece on dakikalık yürüyüş mesafesiyle dizilmiş göller kışın bembeyaz, yazın yemyeşil tepelerle çevreleniyor. Kış aylarında devasa kar kristallerine dönen ağaçlar, yazın yeşilin farklı tonlarıyla parıldıyor.

Türkiye'nin en güzel karışık doğal ormanları burada, Yedigöller'de yaşıyor. Kayan kütlelerin vadilerin önünü tıkamasıyla oluşan, birbirine yüzeysel ve yeraltı akışlarıyla bağlı yedi heyelan gölü, Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl adlarıyla sıralanıyor.

Kapankaya en iyi seyir noktası, Eğrikiriş en yüksek tepesi, Kirazçatı en alçak yeri Yedigöller'in. Yedigöller kurallara uyan amatör balıkçıları ve doğada sorumlu olmayı bilen kampçıları her daim ağırlıyor, çadırlar ve bungalovlar sayesinde doğayla dolaysız bir iletişim kurmak isteyenler için en güzel seçeneği sunuyor. Bu kadar yakın bir ilişkiyi başka bir noktada bulmak gerçekten zor.

İstanbul'a 260, Ankara'ya 290, İzmir'e 590 km. Bolu'ya 42 km'deki orman denizimiz Yedigöller, kuzeyden güneye sıralı yedi doğa harikası. Sazlıgöl, incegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl ve Seringöl ahşap iskeleleri ve manzarasıyla eşsiz huzurlu bir tabiat. 1965 yılında milli park ilan edilen bölgeye girişte para ödeniyor.

YEDİGÖLLER NASİL GİDİLİR?

Bolu il sınırları içindeki Yedigöller'e ulaşım, Yeniçağa Mengen Yazıcık üzerinden yapılıyor. Ankara İstanbul karayolu üzerindeki Yeniçağa kavşağından Devrek Zonguldak karayoluna sapıldıktan sonra, Mengen Kaynarca Han Yazıcık köyü yolu izlenmeli. Ankara'dan eski İstanbul-Ankara güzergâhını takip edenler, Gerede'yi geçip Yeniçağa'ya gelmeden Yedigöller tabelasını görür, İstanbul Ankara yolunun 155. km'sinden Mengen'e dönülüyor. Sapaktan 72 km. sonra Yedigöller'e ulaşılıyor. TEM yolundan gelenlerin Yeniçağa çıkışından sonra Mengen'e girmeleri gerekiyor, İstanbul'dan yola çıkanlar ise Bolu'da TEM'den geçip sanayi sitesinden Yığılca yoluna giriyor. Yedigöller tabelasından 72 km. sonra milli parka ulaşılıyor.

YEDİGÖLLER KONAKLAMA 

Yedigöller'de konaklamak için Orman Bakanlığı'na bağlı altı tane bungalov, iki tane de misafirhane bulunuyor.

Yorum Gönder

0Yorumlar