Yatak Yarası Nedir? Yatak (Bası) Yarası Tedavileri ve Belirtileri Nelerdir?

Dekubitus ülseri, bası yaraları veya ülserler olarak da bilinen yatak yaraları, cildin iyileşmesini engelleyen bir lezyon, kırılma veya şişlik olarak tarif edilebilir ve sorunlu bölge daha sonra çevreleyen alanın iltihaplanmasını geliştirir. Bu tür yaralar çoğunlukla yatalak, özürlü, felçli, koma hastalarında ve dünyadaki birçok pozisyonda düzenli olarak değişiklik yapamayan ve vücudun abaxial kısımlarında daha fazla baskıya neden olan yaşlı yada genç birçok kişide görülür.

Genelde Yatak Yarası görülen bölgeler; kalçaları, topukları, bacakların alt tarafını ve sırtını içerir. Ameliyat geçiren hastalara, omurga, baş, omuz kanadı ve ayak bilekleri, dirsekler ve dizler gibi sabit yerlere bağlı eklemlerde de yatak bası yaraları da görülür.

Yatak bası yarası tedavisi
Plastik cerrahi gerektirebilir. Pahalı, zaman alıcı ve "Elektrik Stimülasyonu", "Hiperbarik Oksijen Tedavisi" ve "Vakum Destekli Kapanış" gibi ağrılı diğer tedaviler de vardır. Zamanında tedavi edilmezse, yatak yaraları, vücudun kan dolaşımının geri kalan kısmından kesilen bölgeye, amputasyona ve hatta hayatı tehdit eden durumlara yol açabilir. Bu, cilt bütünlüğünün korunmasında yardımcı olur ve küçük çatlakları ortadan kaldırır, böylece inflamasyonun daha fazla yayılması ve patojenlerin girişi önlenir.

Yatak Yarası Belirtileri
Gözlemleyerek erken şekilde yatak yaralarının oluşumunu tespit etmek kolaydır. ve hemen tedavi başlamalıdır. Yatak yaralarının ana belirtileri aşağıdaki gibidir:

  • Aşırı baskıya maruz kalan bölgelerde kaşıntı
  • Özellikle kemik bölgelerinde ciltte yırtılma veya lezyonlar
  • Basıldığında beyaz dönmeyen kızarık cilt
  • Etkilenen bölgenin sıcak ve hassas olması
  • Pus oluşumu veya şişmesi, kötü kokuya neden olur.
  • Yaralar, kabarcıklar veya küçük kraterler daha sonraki aşamalarda görünmeye başlar.
  • Eklemlerde ve kaslarda ağrı
Yatalak bireylerin özel bakımı, erken dönemlerinde yatak ağrısının gelişiminin çözümlenmesinde avantajlı olabilir.

Yorum Gönder

0Yorumlar