Soya Sütünün Etkileyici Faydaları

Soya sütünün faydaları arasında kolesterol, kanser ve obezite riskinin azaltılması yer alır. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye ve birçok postmenopozal problem riskini azaltmaya yardımcı olur. Yüksek kaliteli protein ve soya sütünün vitamin içeriği, bitki bazlı bir diyet için yararlı bir katkı sağlar.

Soya fasulyesi, düzenli diyet tüketimi için birçok gıda maddesinin yapıldığı bir baklagildir. Soya ürünleri birçok et yemeği yerine geçer ve yüksek protein içeriğinden dolayı vejeteryan veya vejeteryan diyet yiyen kişilerle popülerdir. Soya sütü ve diğer soya ürünleri, Asya mutfağının geleneksel yiyecekleri arasındadır. Soya sütü Çin'de, Japonya ve Malezya gibi diğer Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılır. Bugün, dünyanın her yerinde kullanılıyor ve birçok ülkede birçok çeşidi kolayca bulunabiliyor.

Soya sütü soya fasülyesinden çıkarılır. Pek çok kişi, çok yönlülüğünden ve yemek tariflerinde süt değişimi olarak kullanılabilmesinden dolayı soya sütü tercih ediyor. Laktoza toleranssız olanlar için iyi bir protein kaynağıdır. Çikolata ve vanilya lezzetlerinde olanı vardır. Çin ve Hindistan gibi ülkelerde, bazı insanlar da tuzlu soya sütü içiyorlar.

Soya Sütü Besin Değerleri

Taze soya, iyi bir enerji, protein, şeker, diyet lifi ve yağ kaynağıdır. Mineraller arasında kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko bulunur. Folat, tiamin, riboflavin, niasin, B6 vitamini, B12 vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi çeşitli vitaminler de soyada bulunur. Aynı zamanda doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri içerir. Tüm bu besinler iyi bir sağlığın korunmasında yardımcı olur.

Soya sütünün besin değeri: Soya sütü içerisindeki protein içeriği ineklerinkine benzer olsa da, diğer besinler daha az içeriğe sahip olabilir ve vitamin ve minerallerin takviye edilmesi ticari olarak üretilen soya sütü ürünleri için yaygın bir uygulamadır. Soya sütü ürünlerinin besin değeri, markalara göre değişebilir.

Soya sütünün faydaları

Soya sütünün sağlık için yararları şunları içerir:

Kalp Sağlığını Geliştirir

Soya sütü, büyüme için gerekli olan proteini içerir. Proteinler, çeşitli sağlık bozukluklarının önlenmesinde yararlı bir etkiye sahip oldukları gösterilen amino asitlerden yapılır. Soya proteininin amino asidi ve izoflavon muhtevası da LDL-kolesterolü azaltmaya yardımcı olur. Diğer çalışmalar, soya izoflavonlarının tüketiminin yaşlı erkeklerde serum kolesterol seviyelerini azalttığını göstermiştir. Tip 2 diyabetik hastalarda, normal kan basıncıyla birlikte, soya sütü alımı söz konusudur. Böylece, soya sütü alımı kardiyovasküler sağlığı iyileştirmenin etkili bir yoludur.

Menopoz sonrası sorunları giderir

Soya Sütü, birçok postmenopozal sağlık sorununun giderilmesini sağlar. Çalışmalar, soya izoflavonlarının menopozdaki kadınlarda östrojen seviyelerini korumaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Menopoz sonrası kadınlar tarafından soya sütünün alınması, doğal östrojen hormonu kaybına bağlı olarak ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Soya izoflavonlarının antioksidan etkileri, bazı kronik hastalıkların, özellikle de kardiyovasküler hastalıkların azaltılmasında yararlı olabilir.

Osteoporozdan Rahatlama Sağlar

Soya sütü postmenopozal kadınlarda osteoporozdan rahatlamada faydalıdır. Osteoporoz, menopoz sonrası yaşlarda kadınlar için bir risktir. Genellikle kırılgan kemikler olarak bilinir, kalsiyum kaybı bu hastalığın gelişme riskine katkıda bulunur.

Çalışmalar, bir hayvansal protein diyetinin, idrarın kalsiyum atılımını ve soya bazlı protein diyetini artırdığını bulmuştur. Artan soya sütü de kalsiyumla güçlendirildiği için, soya sütünün vücuda tutunma ve destek sağlamada yardımcı olduğu söylenebilir.

Kanseri Önler

Araştırmalara göre, soya sütü alımı, östrojen seviyelerini azaltabilir ve meme kanseri riskini azaltabilir. Meme kanseri kadınlar arasında yaygındır ve östrojen seviyeleri bu tür kansere bağlıdır. Özellikle, menopoz sonrası kadınlar meme kanseri için daha yüksek bir risk altındadır ve östrojenik replasmanın diğer sağlık yararları için soya sütü gibi soya ürünlerini tüketirler. Bir araştırma çalışmasının sonuçları, yüksek miktarda soya sütü alan erkeklerin prostat kanseri riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Antioksidan gibi davranır

Soya izoflavonlarının antioksidan etkileri, bazı kronik hastalıklara karşı faydalı olabilir. Sovril veya tofu, oksidatif stres ve hasarı azaltmaya yardımcı olan antioksidan ve hepatoprotektif özelliklere sahiptir. Bir çalışma, oksidatif stresin neden olduğu karaciğer hasarının önlenmesinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca, başka bir araştırma çalışmasının bulguları, soya sütünün antioksidan özelliklerinin, antioksidan kapasitesinin artırılmasına ve kadınlarda menopoz semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Obezite ve kolesterolü kontrol eder

İzoflavonlar açısından zengin olan soya sütü alımı, menopoz sonrası kadınlarda olduğu kadar erkeklerde de metabolik obezitenin azalmasına yardımcı olmaktadır. Bundan başka, obez ve aşırı kilolu kişilerde bel çevresini zayıflatmada yardımcı olur. Soya izoflavonlarının hormonal etkileri adipojezi inhibe ederek adipoz dokuda genişlemenin azalmasına neden olur.

Sonuç olarak, soya sütünün içeriği, özellikle yaşlı kişiler için birçok farklı kronik hastalığa karşı yarar sağlayan çok sayıda besin maddesine sahiptir.

Yorum Gönder

0Yorumlar