SAİMBEYLİ-ADANA | Kendi Kelebeğini Keşfet

Türkiye’de kaydı olan 412 kelebek türünden yaklaşık 160’ı Adana’nın Saimbeyli ilçesinde görülebiliyor...

Sosyal sorumluluk projesi Kendi Kelebeğini Keşfet’in tanıtımı geçtiğimiz haftalarda Adana’nın Saimbeyli ilçesinde yapıldı. Etkinliğin katılımcıları ilçe merkezinin beş kilometre kuzeyindeki Obruk mevkiinde farklı türde kelebekleri gözlemleme imkânı buldu; Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Zeynel Cebeci, doğanın bu narin canlıları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Proje, Anadolu Efes sponsorluğunda 2007 yılından bu yana sürdürülen “Gelecek Turizmde” inisiyatifi kapsamında yürütülüyor.
Saimbeyli, Türkiye’nin önemli orman alanları arasında. Türkiye faunasında kaydı olan 412 kelebek türünden yaklaşık 160’ı Saimbeyli’de uçuyor; bunlardan en önemlisi de ilçenin adıyla anılan Saimbeyli mavisi (Polyommatus theresiae). Kendi Kelebeğini Keşfet projesi, ilçenin doğa turizminin önemli adreslerinden biri haline gelmesini amaçlıyor; kelebek gözlemciliğinin ve ekoturizmin gelişmesiyle biyolojik çeşitliliğin korunması, yörenin tabiat parkı statüsüne alınması ve ilçeye ekonomik kaynak sağlanması hedefleniyor.
Saimbeyli ilçe sınırlarının kuzey kesimleri Akdeniz, Avrupa-Sibirya ve İran-Turan floristik bölgelerinin kesiştiği yerlerden biri. Saimbeyli SAİMBEYLİ-ADANA Kendi Kelebeğini Keşfet mavisinin uzun yıllar sonra tekrar görülmeye başlanması yörenin kelebek varlığı açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Saimbeyli’de kelebek popülasyonu açısından önem arz eden üç farklı saha var. Yaklaşık 1200 metre yükseklikte yer alan Obruk Şelalesi çevresindeki karaçam ormanı bunların başında geliyor.

Kendi Kelebeğini Keşfet projesinin başvuru sahibi Adana Toros Dernekler Federasyonu; projenin ortakları ise Saimbeyli Belediyesi, Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Saimbeyli Kaymakamlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Adana Şube Müdürlüğü

Yorum Gönder

0Yorumlar