Saçın Hızlı Uzaması İçin 10 Besin Tavsiyesi

Bugüne kadar hızlı saç uzaması için şampuan yada hızlı saç uzatma maskeleri kullanmış olabilirsiniz. Elbette bu tür yöntemlerde saç uzamasına ne iyi gelir sorusuna bir cevap olabilir. Ama aşağıda sıralayacağımız besinlerin doğal yönden saçı beslediği ve hız saç uzatmaya inanılmaz katkısı vardır.

Sağlıklı bir saça sahip olmak herkes için önemlidir, ancak birçok kişi bazı besinlerin saç uzatma üzerinde önemli bir etkisi olduğunu bilmez. Somon, kabak çekirdeği, avokado, narenciye, yapraklı sebzeler, istiridye, yumurta ve tatlı patates gibi saçların hızlı uzamasına teşvik edebilecek birçok yiyecek vardır.

Saç Uzatmak için Besin Tavsiyesi

Saçı uzatmya yardımcı olabilecek gıdalar arasında somon, kabak çekirdeği, avokado, narenciye, yapraklı sebzeler, istiridye, yumurta ve tatlı patates tüketimi sayılabilir. Bu gıdalar ayrıca saç dökülmesini önler ve hem kafa hem de saçlara önemli besinler sağlar.

Çilekler

C vitamini ve diğer antioksidanlar yüksek olan meyveler, saç derisi sorunlarını gideren ve hızlı saç uzatmak konusunda yardımcı olan mükemmel besinlerdir. C vitamini, saçın dayanıklılığında ve dayanıklılığında önemli bir rol oynayan kolajen üretiminde önemli bir bileşendir. Saçlar kollajenden oluşan koruyucu bir kabukla kaplıdır, bu yüzden onsuz saçlar kırılmaya daha yatkındır. Doğru kollajen seviyelerine sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, saçlarınız güçlü kalabilir, C vitamini açısından çok zengin olduklarından, diyetinize ve yiyeceklerinize çilek, yaban mersini ve turunçgiller ekleyin.

Badem

İnsanların sıklıkla göz ardı ettiği saç ve saç derisine en çok zarar veren unsurlardan biri güneştir. Saç ve derinin güneş ışınlarından olumsuz etkilendiğinde, yeni saçlarınızın üretimine zarar verebilir. Badem, çok yüksek E vitamini seviyelerine sahip olduğu için buna karşı iyi bir önlemdir. Bu vitamin, sadece deriyi ve saç köklerini oksidatif stres ve hasardan korumaz, aynı zamanda keratin üretiminin ayrılmaz bir parçasıdır. saç tellerinde ve mukavemet ve görünümüne katkıda bulunur. Bademin yanı sıra ayçiçeği tohumu ve çam fıstığı bu önemli vitaminin büyük kaynağıdır.

Keten tohumu

Saçınıza düzgün bakmazsanız, kırılgan ve kıvırcık hale gelebilir ve taraklanması daha zordur, bu da saç dökülmesini daha fazla tetikler. Saçlı derideki doğal, sağlıklı yağların seviyesini arttırmak ve oksidatif stresi önlemek istiyorsanız omega-3 yağ asitleri bu bölümde yardımcı olabilir. Saçınızın dokusunu iyileştirmek hem sağlık hem de estetik için önemlidir ve keten tohumlarındaki yüksek yağ asitleri konsantrasyonu saç uzamasında etkilidir.

Fasulyeler

Fasulye, dolaşımın sisteminin önemli bir parçası olan zengin bir demir kaynağıdır. Kafa derisine ve diğer ekstremitelere akan kanınız yeterince oksijenli ise, saç büyümesi uyarılır ve korunur. Düzenli veya günlük olarak diyetinize fasülye eklerseniz, saçınızın gücünü önemli ölçüde artırabilir ve saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Yapraklı sebzeler

Muhtemelen metilsülfonilmetan (MSM) 'yi hiç duymamışsınızdır, ancak saçınızın sağlık ve uzama paterninde büyük bir rol oynayabilir. Bu bileşik için başka bir kelime de keratin gelişimi için gerekli olan organik sülfürdür. Keratin saçınızın ipliklerinde temel yapı-blok proteindir, dolayısıyla yapraklı yeşillikler arasından alabileceğiniz MSM kaynağı olmadan saç büyümesi temelde imkansızdır!

İstiridyeler

Saç dökülmesi sağlığı ve saç gücü için yekpare bir mineral olduğu için saç dökülmesinin yaygın olarak bilinen bir nedeni çinko eksikliğidir. Neyse ki, eğer diyetinize istiridye eklerseniz, haftada bir kaç gram bile olsa, günlük olarak gerekli olan çinko miktarının neredeyse% 500'ünü alacaksınız, bu kesinlikle saçlarınızı sağlıklı ve güçlü tutacak!

Avokado

Saçların büyümesini teşvik etmek ve kafa derisinde oksidatif stresi önlemek istiyorsanız, diyetinize avokado eklemek harika bir seçim olacaktır. Bu lezzetli meyveler, saç köklerinin sağlığı için önemli olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Saçınızın parlak görünmesi ve saçınızın daha hızlı büyümesi için saçlarınıza ve saç derisine avokado uygulayabilirsiniz.

Somon

Saçlarınız parıltısını kaybetmeye başladığında, çok sinir bozucu olabilir, Somon, saçı kaplayabilen ve ışıldamasını sağlayan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir!

Yumurtalar

Diyetimizdeki protein olmadan, vücudumuzdaki pek çok şeyi büyütemeyiz ve aynı saç için de geçerlidir! Yumurtalar sadece bir protein kaynağı değil, aynı zamanda kafa derisi sağlığına yardımcı olan suda çözünebilen bir B vitamini olan biyotindir. Sabah diyetinize haftada birkaç kez yumurta ekleyerek biyotin seviyelerini artıracak ve saçlarınızı düzenli ve eşit bir şekilde koruyacaktır.

Su

Su, saç büyümesi de dahil olmak üzere her vücut işleminin önemli bir parçasıdır. Saçın dörtte biri sudan oluşur, ancak uygun bir hidrasyon olmaksızın büyüme yavaşlar ve saçlar zayıflayabilir. Su, saçları ipeksi ve parlak, aynı zamanda esnek ve sağlıklı olmasını sağlar. Her gün tavsiye edilen su miktarı saçınızı çok iyi koruyacak 8-10 bardaktır!

Yorum Gönder

0Yorumlar