Pisa Kulesi, bir mühendislik harikası mı? Yoksa bir mühendislik hatası mı?İtalya, makarnası, pizzası, dünyaca ünlü modacıları kadar Pisa Kulesi ile ünlüdür. Kimimizin sadece filmlerde gördüğü, kimimizin ise fotoğraflarda tutmaya çalıştığı Pisa Kulesi, bir mühendislik harikası mı? Yoksa bir mühendislik hatası mı?
Her şey 1172 yılında Donna Berta di Bernardo'nun şehir katedralinin yanına çan kulesi yapılması için verdiği 60 gümüş para ile başlar. Hemen arkasından Mucizeler Meydanı diye adlandırılan Pisa Meydanında kule için inşaat çalışmalarına başlanır. Yıl 1178 olur. Kulenin 2. katıda tamamlanmıştır ve işte bu noktada mühendisler ters giden bir şeyler olduğunu fark ederler.

Pisa Kulesi yamuk duruyordur. Çeşitli araştırmalar yapılır, konu üzerinde tartışılır ve bu yamulmanın sebebinin tamamen zemin kaynaklı olduğu anlaşılır. Peki burada mühendislerin tam olarak suçu neydi? Cevap vereyim; Pisa Kulesi'ni yapacak oldukları alanı araştırmamış olmaları. Pisa kelimesi Yunanca'da bataklık anlamına gelmekteymiş. Pisa Kulesi'nin yapımında çalışan bir mühendis bile bunu bilseydi kule yamuk olmayacaktı. Ama yamuk olmasaydı, ünlüde olmayacaktı ;)
Pisa Kulesi'nin başına gelenler sadece yamukluğuyla sınırlı değildi. Ülke içerisinde çıkan savaşlar, huzursuzluklar kulenin inşasını yaklaşık yüz yıl durdurdu. Be geçen 1 asrın ardından inşasına tekrardan başlandı ama kule br kuzeye bir güne eğildi derken inşasına tekrar ara verildi... Ve 1372 yılına gelindiğinde Pisa Kulesi, 8 katı ve 55 metre yüksekliği ile tamamen tamamlanmış oldu... Ancak iş ne yazık ki kuleyi tamamlamakla da bitmedi. Bu seferde kulenin yıkılma tehlikesi başladı. Dünyanın en iyi mühendis ve mimarları bir araya gelerek başladılar Pisa Kulesi'ni ayakta tutmak için planlar yapmaya.Neler neler denemediler ki; temeller mi dikmediler, kurşun ağırlıklar mı koymadılar zemine beton halka mı döşemediler ... derken 2011 yılında kulenin sağlam ve kimsenin başına yıkılmayacağından emin oldular ve ziyarete açtılar... İşte Pisa Kulesinin hayat hikayesi :)

Yorum Gönder

0Yorumlar