Kekik Yağının En Belirgin Yan Etkileri ve Zararları

Kekik yağının birçok faydası vardır ancak güçlü yapısı nedeniyle, cilt tahrişi, alerjik reaksiyonlar ve hamilelik sırasında ortaya çıkan riskler gibi belirli yan etkiler de vardır. Ancak, doktorunuzla konuştuysanız ve bu yağı sorumlu bir şekilde kullanıyorsanız, sağlık faydaları risklerden çok daha fazladır.

Kekik yağı kullanan kişiler, çoğu zaman hormonal dengesizlikler, adette düzensiz periyotlar, yüksek toksisite, stres, anksiyete, ruh hali değişimleri, düşük enerji, zayıf dolaşım, anemi, diyabet, düşük bağışıklık, artrit, gut ve baş ağrılarından muzdariptirler.

Kekik Yağı Nedir?

Kekik yağı, kekik bitkisinin yapraklarından bir buhar damıtma işlemiyle çıkarılır. Bilimsel olarak Thymus vulgaris olarak bilinen kekik, dünyadaki en popüler ve yaygın olarak erişilebilen bitkilerden biridir ve dünya genelinde mutfak ve tıbbi uygulamalarda yaygın olarak bulunur. Ancak, kekik yağı aynı zamanda binlerce yıldır Akdeniz bölgesinde köklerine dayanan popüler bir doğal ilaç olmuştur.

Kekik 300'den fazla farklı çeşitte gelir, ancak birbirinden ayırmak çok zordur. Sonuç olarak, çeşitli bölgelerde kekik yağı, çeşitli kimyasal bileşiklerin konsantrasyonu bakımından değişebilir. Timol, aktif madde ve muhtemelen kekik yağında bulunan en önemli elementtir, ancak önemli miktarlarda linalol, borneol, karvakrol, alfa-pinen, alfa-terpinen ve diğer antioksidan bileşenler de vardır.

Kekik Yağı Yan Etkileri

Kekik yağı kullanmanın sınırlı yan etkileri vardır, ancak olası mide rahatsızlığı ve alerjik reaksiyonlar, deri iltihabı ve hamilelik ile ilgili potansiyel sorunları içerir. Bu yüzden özel sağlık durumunuz hakkında bir doktorla konuşmak her zaman akıllıca olacaktır.

Alerjik reaksiyonlar

Kekik alerjileri nadir değildir ve fesleğen, biberiye, adaçayı ve lavanta gibi Lamiaceae familyasındaki diğer bitkilere alerjisi olan kişiler de kekik yağına karşı hassas olabilirler. Bu, tükendiğinde ishal, mide bulantısı, kusma dahil olmak üzere mide rahatsızlığında ortaya çıkabilir. Bu yağa alerjiniz varsa, deri üzerindeki inflamatuar reaksiyonlar da mümkündür.

Cilt tahrişi

Cilde güçlü, seyreltilmemiş doğal yağlar uygulandığında hassas deriye sahip birçok insan olumsuz reaksiyonlara sahiptir. Bu, özellikle yağı bir taşıyıcı yağ ile seyreltmediğinizde kızarıklık, kaşıntı, kızarıklık veya kovan gibi görünebilir. Önce cildinize az miktarda uygulayın ve vücudunuzun daha geniş bir bölgesine uygulanmadan önce herhangi bir reaksiyonun meydana geldiğini görün.

Gebelik

Kekik yağının bilinen etkilerinden biri, adet kanamasını uyarmak ve dönemi düzenlemek. Hamile olan kadınlar için, bu fetus için tehlikeli olabilir ve muhtemelen bir düşük veya erken doğum eylemi tetikleyebilir. Bu nedenle, bu yağ, aromaterapi dışında ve sadece doktor izni ile hamile kadınlar için önerilmemektedir.

Kan basıncı

Kekik yağı kan basıncını yükselten dolaşımın artmasına yardımcı olabilir, bu da hipertansiyonla uğraşan biri için kötü bir seçimdir.

Yorum Gönder

0Yorumlar