Kan bağışının (Kan Vermenin) Sağlığa Faydaları

Kan vermenin sağlığa yararları arasında şunlar vardır; Karaciğer ve pankreasta hasar riskini azaltmaya yardımcı olur. Kan bağışı, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmede ve obeziteyi azaltmada yardımcı olabilir.

Kan Bağışının Sağlığa Faydaları

Hemokromatozu önler

Kan bağışı, hemokromatoz riskini azaltmaktadır. Hemokromatozis, vücudun demir emilimine bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık durumudur. Bu kalıtsal olabilir veya alkolizm, anemi veya diğer bozukluklara bağlı olabilir. Düzenli kan bağışı, aşırı demir yükünün azaltılmasına yardımcı olabilir. 

Kanseri Önler

Kan bağışı, kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Kan bağışında vücuttaki demir depoları sağlıklı seviyelerde tutulur. Vücuttaki demir seviyesinde bir azalma, düşük kanser riski ile bağlantılıdır.

Sağlıklı Kalp ve Karaciğer Sağlar

Kan bağışı, vücuttaki aşırı demir yükünün neden olduğu kalp ve karaciğer rahatsızlıklarının azaltılmasında faydalıdır. Demir açısından zengin beslenmenin alınması vücuttaki demir seviyelerini artırabilir ve sadece sınırlı oranlarda emilebileceğinden, fazla demir kalpte, karaciğerde ve pankreasta depolanır. Bu, siroz, karaciğer yetmezliği, pankreasta hasar ve düzensiz kalp ritimleri gibi kalp anormallikleri riskini artırır. Kan bağışı, demir düzeylerinin korunmasında yardımcı olur ve çeşitli sağlık rahatsızlıklarının riskini azaltır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Düzenli kan bağışı, donörlerin ağırlığını azaltır. Bu, obez olan ve daha yüksek kardiyovasküler hastalıklar ve diğer sağlık bozuklukları riski olan kişiler için yararlıdır. Ancak, kan bağışı çok sık olmamalı ve herhangi bir sağlık sorununu önlemek için kan vermeden önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Yeni Kan Hücreleri Üretilir

Kan bağışladıktan sonra, vücut kan kaybını telafi etmeye çalışır. Bu yeni kan hücrelerinin üretimini uyarır ve iyi sağlığın korunmasında yardımcı olur.

Kan bağışı kaç yaşına kadar yapılır? Kan Bağışı Kriterleri Nelerdir?

Donörün yaşı 18-60 yaş arasında olmalı ve kan bağışı yapabilmeleri için ağırlıkları 45 kg'dan fazla olmalıdır. Herhangi bir sağlıklı kişi 56 gün aradan sonra kan bağışında bulunabilir. Bu bekleme süresi, donörün vücudundaki kan seviyelerini yenilemeye yardımcı olur.

Kim Kan Bağış Yapamaz?

18 yaşın altındaki ve 60 yaşın üstünde olan kişiler kan bağışında bulunamazlar. Aktif enfeksiyon, akut enfeksiyon veya HIV AIDS gibi hastalıkları olan bir kişi kan bağışında bulunmamalıdır. Kan bağışı yapmadan önce doktora danışmanız ve tıbbi geçmişi paylaşmanız tavsiye edilir.

Yorum Gönder

0Yorumlar