Islatılmış Badem Yemenin Faydaları

Islatılmış bademleri günlük veya haftalık sağlık programınıza eklemek, bu popüler fındıklardaki tüm besin maddelerinin ve aktif bileşenlerin kilidini açmanıza yardımcı olabilir.

Islatılmış Badem ne demektir?

Islatılmış bademler, sadece ham formunda yenmek yerine, gece boyunca ıslatılmış olan çiğ badem'lerdir. Aslında, bu kuru yemişleri suda bekletmek, vücudunuzun kullanması için daha fazla yarar sağladığını gösterir. Bademler kendi başlarına yeterince sağlıklıdırlar, fakat bu kuru yemişler suyu emerek, onlardan daha fazla vitamin ve mineral emilebileceği gibi, sindirimi artırabilecek vücuttaki enzim aktivitesini de etkileyebilirler. Son olarak, aynı zamanda yemek ve atıştırmalık olarak keyifli yiyeceklerdir.

Islatılmış Bademde ki Besin Değerleri

Bu özel badem türü, çiğ badem gibi aynı besin maddelerinin çoğuna sahiptir, bunun yanında daha yüksek miktarda B vitaminleri ve lipaz gibi enzimler de vardır. Bademler, aynı zamanda, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar ve düşük düzeyde doymuş yağlar da dahil olmak üzere iyi bir potasyum, diyet lifi, protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Genel sağlığı iyileştirebilen güçlü antioksidanların yanı sıra bademlerde de kalsiyum ve demir bulunur.

Badem Nasıl Islatılır?

Ham bademlerden ıslatılmış badem'lere geçmek istiyorsanız, bu işlemi en azından bir gün öncesinden yapmanız gerekmektedir.

  • En çok denenmiş ve gerçek yöntem, bir bardak suya 2 bardak badem eklemek ve bunları ılık su ile kaplamaktır.
  • 12 saat sonra suyu dökebilir ve 2 çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. Ardından kaseyi tekrar ılık suyla doldurun ve 12 saat bekletin.
  • Bu 24 saatlik sürenin sonunda, zaten ayrılmamışsa, bademlerin kahverengi derisini kolayca çıkarabilirsiniz.
  • Bu ıslatılmış bademler, herhangi bir besin gücünü kaybetmeden bir haftaya kadar saklanabilir.

Islatılmış Bademin Faydaları

Islatılmış bademlerde daha fazla E vitamini, diyet lifi ve folik asit bulunması nedeniyle sindirim, diyabet, cilt görünümü ve kronik hastalıklar üzerinde yararlı etkileri vardır.

Deri ve Saç

Islatılmış bademlerde geleneksel ham bademlerden çok daha fazla E vitamini vardır ve bu vitamin iltihabı önler ve hem saçınıza hem de cildinize korumak için bir antioksidan görevi görür. 

Gebelik

Çiğ bademlerden daha yüksek seviyelerde folik asite sahip olan ıslatılmış bademler folat eksikliğinden kaynaklanan nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olabilir. 

Sindirim

Çok miktarda diyet lifi ile ıslatılmış bademler peristaltik hareketi düzenlemeye yardımcı olabilir ve kabızlık, hazımsızlık, şişkinlik ve kramp semptomlarını azaltır.

Kilo Verme

Islatılmış bademlerde bulunan lif sadece sindirim sürecinize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalori tüketimini azaltmaya ve kilo vermeye çalışan insanlar için ideal olan açlık hislerini de önleyebilir.

Kronik hastalık

Bademler serbest radikalleri nötralize eden ve kanser, kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi kronik hastalık riskini azaltan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. 

Kalp sağlığı

Bu ıslatılmış bademler, kolesterolü dengelemeye ve kalp krizi, felç ve aterosklerozu önlemeye yardımcı olabilecek yüksek doymamış ve çoklu doymamış yağlara sahiptir.

Yorum Gönder

0Yorumlar