Grip ve Soğuk Algınlığı İçin "Kekik Yağı"

Bağışıklık sisteminiz soğuk algınlığı, grip virüsü, solunum yolu enfeksiyonları veya başka hastalıklarla saldırıya maruz kalırsa, kekik yağı en iyi doğal ilaçlardan biridir. Bu balgam söktürücü, anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiseptik ve antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bunun ötesinde kekik yağı, hastalık yapıcı enfeksiyonu tedavi eder. Kekik yağının, mide rahatsızlığı, topikal irritasyon, alerjik reaksiyonlar ve gebelikle ilgili komplikasyonlar da dahil olmak üzere bazı yan etkileri vardır. Soğuk algınlığı ve grip belirtileri için kekik yağı kullanmadan önce, olası riskler hakkında bir doktora başvurun.

Grip ve Soğuk Algınlığı İçin "Kekik Yağı" Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminizin özellikle soğuk mevsimde sürekli olarak saldırıya maruz kaldığını düşünüyorsanız, bağışıklık sistemini güçlendirecek çeşitli bileşikler içerdiği için soğuk ve gribe karşı vücüdunuzu güçlendirmek için kekik yağı kullanmaya başlamalısınız.

Karvakrol

Kekik yağındaki en güçlü bileşik karvakrol ve aynı zamanda bu yağdaki en yüksek konsantrasyon ile birlikte gelir. Çok sayıda antimikrobiyal özelliklere sahip olan bu aktif madde, bu yağın soğuk algınlığı ve grip semptomlarını ortadan kaldırmak için neden bu kadar ünlü olmasının ana sebebidir. Aslında, karvakrolün, vücudun bağışıklık sistemi tarafından nötralize edilmesine izin veren, bakterilerin dış hücre zarını kırdığı bilinmektedir.

C vitamini

Küresel olarak bir bağışıklık sistemi güçlendirici olarak bilinen C vitamini, soğuk kanlı bir virüsün veya bakteriyel enfeksiyonun yayılmasına karşı beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarabilen kekik yağında orta miktarda bulunur. C vitamini de iltihabı rahatlatır ve bağışıklık sistemi üzerindeki baskıyı hafifletmek için bir antioksidan görevi görür. Son olarak, uzun bir soğuk algınlığı veya grip sonrası dokuları kurtarmak ve iyileştirmek için gerekli olan kolajen sentezinde rol oynar.

Timol

Soğuk algınlığı semptomları için kekik yağı kullanılması, bu doğal ilaçta ikincil etken madde olan timolun oldukça yüksek olmasına bağlıdır. Timol, solunum yollarınızı detoksize etmeye ve temizlemeye yardımcı olan anti-fungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Ayrıca, solunum yollarının dokularını şiddetli öksürükten kaynaklanan hasarlardan korumak ve korumak için de bilinir.

E vitamini

Kekik yağı, vücudun ilk savunma hattını soğuk algınlığı ve gripten korumak için de kullanılabilir.  Antiseptik, anti-parazitik ve anti-fungal özellikleriyle, E vitamininin antioksidan etkilerine ek olarak, kekik yağı, soğuk algınlığı ve grip semptomlarının hiç tutulmamasını sağlayarak önlenmesine yardımcı olabilir!

Rosmarinic Asit

Kekik yağının bu elementi, iyileşme sürecinde bir dizi benzersiz rol oynar. Bir antioksidandan antihistamine kadar, bu uçucu asit vücudun bağışıklık tepkisini düzenleyebilir ve aşırı oksidatif stresi önleyebilir ve doğal savunma sisteminizin soğuk algınlığı ve grip semptomlarına karşı daha düzgün bir şekilde işlev görmesini sağlayabilir. 

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır? #1

Bu yağın 4-5 damlasını sabah kahvesi portakal suyuna karıştırın veya hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Bu kekik yağı tadı oldukça güçlü olduğu gibi, lezzet sulandırmak için yapılır. Hindistan cevizi yağını dilinizin altına yerleştirebilir veya normal olarak portakal suyunu içebilirsiniz. Soğuk algınlığı ortadan kalkıncaya kadar bu işlemi günde 2-3 kez tekrarlayın.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır? #2

5-6 damla kekik yağını su buharı tenceresine dökün ve daha sonra buharı soluyun (başını bir havluyla kaplayarak). Bu, kekik yağının aromatik bileşiklerini bağışıklık sisteminize hızlı bir şekilde dağıtırken, aynı zamanda sinüslerinizi de temizleyerek ve basıncı azaltarak.

Öksürük için Kekik Yağı

Bir öksürüğü hafifletmek için, kekik yağı balgam ve mukustan kesilir, solunum yollarındaki iltihabı azaltır, öksürüğe neden olan virüs veya bakterileri yok eder ve bölgedeki dokuların iyileşmesini uyarır. Vücut, atılması gereken bir atık birikmesi tespit ettiğinde, öksürük, atıklar veya toksinlerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için en iyi yöntemlerden biridir.  Bununla birlikte, öksürük, solunum yolları ve göğüs için acı verici, rahatsız edici bir davranış olabilir.

Öksürme tipik olarak akut veya kroniktir, birincisi solunum yolu enfeksiyonunun sonucudur ve ikincisi bronşit veya amfizem gibi daha uzun süreli bir solunum bozukluğundan kaynaklanır. Kekik yağı, bu semptomları hafifletmek için sıklıkla tavsiye edilen ilaçlara mükemmel bir alternatif olabilir. Öksürük ve diğer ilaçlar öksürme ve rahatlama ihtiyacını maskeleyebilirken, çoğu zaman kök nedenini ele almazlar. Kekik yağında bulunan antioksidanlar, antibakteriyel bileşikler, mineraller ve vitaminler, altta yatan patojene saldırırken, aynı zamanda boğazda hasarlı dokuları iyileştirir, göğüste iltihabı giderir ve basınç ve rahatsızlığı azaltmak için herhangi bir tıkanıklığı keser.

Öksürük için Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Geceleri yastığınıza birkaç damla keklik yağı ekleyin ya da uyumadan önce birkaç damla seyreltilmiş yağ (1 kısım kekik yağı: 3 parça taşıyıcı yağ) sürün. Kekik yağındaki aromatik bileşikler, göğüs basıncını ve tahrişini rahatlatmaya yardımcı olur ve sizi sabahları öksürükten uzak tutar.

Yorum Gönder

0Yorumlar