GÖKÇEADA - Gezi Rehberi Gezilecek Yerler, Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Nerede Kalınır?

Türkiye'nin en büyük adası Gökçeada, Homeros'un İlyada destanında Imbros adıyla geçer. Yavaş şehir ağına (Cittaslow) katılan ada kumsalları, köyleri, otantik kahvehaneleriyle ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratmıyor.

GÖKÇEADA - Gezi Rehberi Gezilecek Yerler, Nasıl Gidilir, Ne Yenir, Nerede Kalınır?

GÖKÇEADA NASIL GİDİLİR?

Çanakkale iline bağlı olan Gökçeada'ya ulaşım, Gelibolu Yarımadası'nda bulunan Kabatepe Limanı'ndan kalkan arabalı vapurlar ile sağlanıyor. İstanbul-Kabatepe arası 333 kilometre.

GÖKÇEADA KONAKLAMA

Ada merkezinde temiz ve konforlu küçük oteller bulmak mümkün. Yeni Bademli ve Uğurlu köyleri ev pansiyonculuğunda öne çıkıyor.

GÖKÇEADA NE YENİR?

Ada merkezinde et ve sulu yemek yapan pek çok restoran bulunuyor. En iyi balık lokantaları ise Kaleköy'ün sahilinde yer alıyor. Ayrıca Yörük çadırlarında gözleme yiyip, çay ve nargile içebilirsiniz.

GÖKÇEADA PLAJLAR

Adanın hemen her yerinden denize girmek mümkün. Aydıncık (Kefalos) sahilinde rüzgår sörfü yapılabilir. Yıldız Koyu TÜDAV'a tahsis edilip, Türkiye'nin ilk Sualtı Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Burada denize girdiğinizde Kaşkaval Burnu'ndaki Peynir Kayalıkları karşınıza çıkacak. Gizli Liman, Marmaros Koyu, Laz Koyu ve Kuzu Liman adanın bilinen diğer sahilleri. Arabayla adanın çevresinde dolaşırken denize girecek başka sahiller keşfetmeniz de mümkün. Marmaros Şelalesi de ziyaret listenizde yer almalı.

GÖKÇEADA GEZİLECEK YERLER

Eski adı Panaia olan ada merkezi daha çok alışveriş için ziyaret ediliyor. Terk edilmiş Rum köyleri Gökçeada'nın belki de en belirleyici özelliği. Merkeze 4 km. uzaklıktaki Eski Bademli Köyü eski Rum evleriyle adanin en eski köylerinden. Tepeköy, Dereköy ve Zeytinliköy de gezilmesi gereken yerler listesinde. Zeytinliköy'de ünlü dibek kahvesini yudumlamayı ihmal etmeyin.
Osmanlı devrinde ilçe merkezi olan Yukarı Kaleköy'de bulunan Cenevizlilerden kalma İskiter Kalesi, Kokina mevkiinde bulunan Roma dönemine ait kaya mezarları, Yeni Bademli Höyüğü ve Dereköy'de bulunan tarihi kilise, çamaşırhane ve çeşmeler görmeye deger. Türkiye'nin en batıdaki noktası İnceburun (Avlaka Burnu) Uğurlu yakınlarında. Adadaki Rumlar için en önemli bayram olan "Panaiya" (ya da Panayır), her yıl 15 Ağustos tarihinde Tepeköy Meydanı'nda kutlanıyor. Şenliğe katılmak için her yıl birçok turist bu köyü ziyaret ediyor. Et orucunu bozan Rumlarla birlikte, çeşitli yerlerden gelen turistler gecenin geç saatlerine kadar köy meydanında şarkılar eşliğinde sirtaki oynayıp eğleniyor.
Marmaros Şelalesi: Gökçeada, dünyada üzerinde tatlı su kaynakları en fazla olan dört adadan biri olarak biliniyor. Marmaros Şelalesi, bir trekking cenneti. Uğurlu Köyü yolundan Dereköy'e gitmek gerekiyor Marmaros'u görmek için. Köy çıkışında Marmaros Koyu'na giden yolun yedinci kilometresinde, sağ tarafta yeşillikler içinde bir vadi görülüyor. Orman içinde akan derenin kıyısından eğreltiotları eşliğinde yarım saatlik bir yürüyüş, ufak tefek birkaç çağlayanın ardından sizi Marmaros'a kavuşturuyor. Olanca ihtişamıyla 38 metreden dökülen şelale bir şaşkınlık duygusu yaratıyor. önce. Yazın suları iyice azalan Marmaros Şelalesi, sularını dere aracılığıyla Marmara Denizi'ne gönderiyor. Bölge yaz aylarında yangın riski yüzünden ziyarete kapatılıyor. Yaz aylarında şelaleyi ziyaret etmek isteyenlerin kaymakamlıktan izin alması gerekiyor. Şelaleye gelmeden önce bir Yunan adası olan Semadirek manzaralı Marmaros Koyu'nda yüzenler, şelalenin oluşturduğu doğal gölette tuzlu sularından arınabilirler.


Tuz Gölü: Tuz Gölü, rüzgâr ve dalgaların kopardığı bir lagün. Uzun yıllar boyunca rüzgâr ve dalgaların yığdığı kumlar, gölü denizden ayırmayı başardı ama ilişkisini tam olarak kesemedi. Gölü besleyen herhangi bir dere bulunmuyor, kısmen yağmur suları, çoğunlukla da denizden gelen tuzlu suyla besleniyor. Tuz Gölü’yle deniz arasında ince bir kum seddi var. Çok kurak yıllarda, buharlaşma sonucunda tamamen kuruyor ve üstünde doğal bir tuz tabakası kalıyor. Buradan elde edilen tuz yüzyıllarca Gökçeada'nın gereksinimini karşıladı. Göl, eski adı Kefalos olan Aydıncık mevkiinde yer alıyor. Gölden alınan çamurun cilde iyi geldiğine inanılıyor, tuz tabakasının altından çıkarılan siyah çamur tedavi amacıyla bütün vücuda sürülüyor. Yararı hakkında bir çalışma yapılmamasına rağmen göl kıyısında siyah çamura bulanmış ziyaretçiler görmek her zaman mümkün. Kurak dönemden sonra göl sonbaharda su tutmaya başlıyor. Flamingolar gölün beslenme koşulları izin verdiği sürece burada kalıyor.

GÖKÇEADA  ÖNEMLİ TELEFONLAR 

Turizm Danışma 286-217 11 87 
Hastane 286-887 30 03 
Emniyet Md. 286-887 30 12 
www.gokceada.bel.tr

Yorum Gönder

0Yorumlar